Obawy związane z III wojną światową sprawiają, że kraj NATO szykuje się do przemieszczenia wojsk na wypadek ataku Rosji

Kazimierz Sikorski
Wojska NATO, w tym siły niemieckie, ćwiczą na wypadek zagrożenia ze strony Rosji.
Wojska NATO, w tym siły niemieckie, ćwiczą na wypadek zagrożenia ze strony Rosji. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
Wojsko niemieckie zwróciło się do dużych firm zbrojeniowych, by omówić wsparcie logistyczne w przypadku ataku Rosji na wschodnią flankę NATO.

Spis treści

Bundeswehra nawiązała współpracę z firmami takimi jak Rheinmetall, operator kolejowy Deutsche Bahn i linia lotnicza Lufthansa pośród rosnących obaw o Rosję, co wywołało niepokój wśród państw członków NATO.

Przygotowania na wypadek rosyjskiego ataku

Według Handelsblatt, siły zbrojne Niemiec kontaktowały się z tymi firmami, aby zbadać ich zdolność do pomocy w rozmieszczeniu wojsk i sprzętu na wschodniej granicy sojuszu.

Niemcy zobowiązały się dostarczyć 35 000 żołnierzy i 200 samolotów i okrętów w ciągu 30 dni w przypadku wojny z udziałem NATO.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dowództwo Operacyjne Bundeswehry twierdzi, że niemieckie wojsko „polega niemal wyłącznie na cywilnych dostawcach usług w zakresie logistycznego transportu towarów i sprzętu wojskowego poza strefy kryzysowe”.

Szkolenie pilotów myśliwców przez Lufthansę?

Trwają też dyskusje o możliwości przejęcia przez szkołę lotniczą Lufthansy odpowiedzialności za podstawowe szkolenie pilotów myśliwców.

Niemiecki resort obrony, Lufthansa i Rheinmetall nie skomentowały tych doniesień, a Deutsche Bahn podało, że nie może ujawnić szczegółów dotyczących logistyki wojskowej.

Rozwój ten następuje w okresie zaostrzenia napięć z Rosją i rosnących obaw o zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Europy.

Nowy kanclerz Niemiec, Friedrich Merz, wyraził obawy, że administracja Trumpa może nie uszanować Artykułu 5 NATO, który stanowi, że atak na jednego sojusznika jest uważany za atak na wszystkich.

W marcu niemieccy ustawodawcy zatwierdzili znaczny wzrost wydatków na obronę. Decyzja ta uwolni miliardy euro na budżet obronny Berlina. Niemcy, które szczycą się największą gospodarką w Europie, wydały 2,12 proc. PKB na obronę w 2024 r. – nie osiągając wyniku kilku innych państw NATO.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl