- Początkowo była nazwa I. Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn, ale po konsultacji z ojcami paulinami, którzy nas zaprosili przyjęliśmy nazwę Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn - mówi nam Andrzej Lewek, jeden z organizatorów pielgrzymki i jeden z prelegentów, ze Stowarzyszenia Mężczyźni św. Józefa. - Nie chcemy robić konkurencji Piekarom, gdzie odbywają się pielgrzymki stanowe mężczyzn. Rozmawialiśmy o tym z metropolitą katowickim, abp. Skworcem. Chcemy się uczyć od Piekar. Tutaj, na Jasnej Górze mówimy na czym polega wielkość męskiego powołania. Myślę, że następną pielgrzymkę uda się zorganizować już za pół roku.
Spotkanie mężczyzn na Jasnej Górze jest odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości. Jest ono wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach.
- Mężczyźni mają pragnienie wzmocnienia męskich cech - uważa Stanisław Sławiński. - Pora otrząsnąć się z pewnych złudzeń. Chodzi o to, abyśmy mogli się lepiej realizować jako ojcowie, mężowie.
Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele różnych organizacji męskich, m.in.: Mężczyźni Świętego Józefa, Mężczyźni Pustelni, Mężczyźni Boga, Bractwo św. Pawła, Rycerze Jana Pawła II, Męskie Plutony Różańca, Mężczyźni Boga, Stowarzyszenie Zmartwychwstańców.
W programie były trzy konferencje o męskości i ojcostwie, które w bazylice jasnogórskiej wygłosili:
- - Jacek Pulikowski – autorytet w temacie małżeństwa i rodziny, a równocześnie autor wielu książek, mąż, ojciec, dziadek, doktor inżynier mechaniki budowli, nauczyciel akademicki, świetny mówca. Człowiek z pasją. Specjalista w pokonywaniu kryzysów małżeńskich, budowaniu relacji rodzinnych czy postawy rodzicielskiej;
- - Mieczysław Guzewicz – mąż, ojciec, dziadek, doktor habilitowany teologii biblijnej i pastoralnej, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, doradca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rekolekcjonista, autor wielu książek z tematyki małżeństwa, rodziny, wychowania, cierpienia;
- - Stanisław Sławiński – pedagog, doktor nauk humanistycznych, od 2005 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych. Prywatnie – od 46 lat mąż jednej żony, ojciec trójki dzieci, dziadek 9 wnucząt.
POLECAMY TWOJEJ UWADZE
24 zawody deficytowe. Sprawdź, których specjalistów szukają

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają nauczyciele, lekarze, policjanci i służby mundurowe SPRAWDŹ LISTĘ PŁAC

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego