Grzywna może zostać nałożona poprzez wystawienie: mandatu gotówkowego, kredytowanego lub zaocznego. Mandat gotówkowy może być nałożony wyłącznie wobec osoby, który nie mieszka na stałe w Polsce, natomiast mandat kredytowany nakładany jest wobec wszystkich innych osób.
Z kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wynika, że mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać. Na tej podstawie kierowca może znaleźć mandat np. za wycieraczką pojazdu za nieprawidłowe parkowanie.
Przeczytaj także:
- Użytkowanie wieczyste. Dlaczego mielibyśmy w tym roku płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma
- Po 20 maja produkcja, sprzedaż i eksport wyrobów tytoniowych może być niemożliwa
- 60 Sekund Biznesu: Zapłaciłeś za użytkowanie wieczyste a grunt przekształcił się? Pieniądze trafią na poczet opłaty przekształceniowej
Zgodnie z planowanymi zmianami od 1 maja funkcjonariusz nakładający mandat zaoczny będzie mógł zdecydować o doręczeniu go sprawcy wykroczenia, zamiast zostawiać zawiadomienie.
A co w przypadku kiedy np. auta, którym popełniono wykroczenie nie użytkował w tym momencie jego właściciel? Osoba, która otrzyma zawiadomienie, będzie musiała więc wziąć karę na siebie, albo wskazać sprawcę.
Obejrzyj wideo:
Kaźmierczak: Część węgla kupowanego od Rosjan jest rabowana na Ukrainie
