Od piątku zostanie zniesiony zakaz wchodzenia do lasów
- W środę do wojewody pomorskiego wysłaliśmy wniosek dotyczący tego, że traci moc rozporządzenie z 29 kwietnia br. dotyczące m.in. zakazu wstępu do lasu. Nie przewidujemy przedłużenia tego zakazu, co oznacza, że od piątku już będzie można wchodzić do lasu – poinformowała, cytowana na stronie miejskiego portalu, powiatowa lekarz weterynarii w Gdyni Małgorzata Godzińska.
Urzędnicy zaapelowali, aby wchodząc do lasu zachować ostrożność, bo obecność wirusa ASF w Gdyni "nie tylko może unicestwić pogłowie dzika w trójmiejskich lasach, ale też niesie ze sobą poważne konsekwencje ekonomiczne".
Dzień wcześniej wokół zbiorników wodnych na terenie lasów między gdyńskimi dzielnicami Dąbrową a Chwarznem zorganizowano akcję, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. policji, nadleśnictwa, łowczy, straży miejskiej czy powiatowego lekarza weterynarii w Gdyni. Ich zadanie polegało na znalezieniu padłych dzików. Po 6 godzinach odnaleziono truchła 6 zwierząt, które zostały wywiezione z lasu.
Urzędnicy zaapelowali do mieszkańców, którzy od piątku będą spacerowali po gdyńskich lasach, by w przypadku znalezienia martwych dzików poinformowali o tym strażników miejskich.
Działania związane z poszukiwaniem padłych dzików i redukcja populacji tych zwierząt są spowodowane wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u martwych dzików znalezionych w mieście pod koniec kwietnia. Najpierw mieszkańcy znaleźli osiem warchlaków. Później wirusa wykryto u kolejnych sześciu dzików.
Po tym zdarzeniu powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał rozporządzenie o uśpienia 80 dzików w mieście.
Z kolei w połowie maja wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała rozporządzenie, które obowiązuje do 24 lipca br., w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) w województwie. Było to następstwo decyzji wykonawczej wydanej 6 maja br. przez Komisję Europejską.
Ustanowiona rozporządzeniem strefa objęta zakażeniem afrykańskim pomorem świń (ASF) obejmuje gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim; gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim; gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim; gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynię i Sopot.
Zewnętrzne granice strefy zakażenia są oznakowane żółtymi tablicami ostrzegawczymi z napisem "Uwaga! Afrykański pomór świń. Strefa objęta skażeniem u dzików".
Wprowadzenie strefy oznacza m.in., że hodowcy trzody chlewnej na tych terenach zobowiązani są m.in. mieć maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa. Dodatkowe wymagania oznaczają też konieczność utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych i odłowionych dzików po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF.
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie. Śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.
Wirus afrykańskiego pomoru świń nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza dla nich zagrożenia.
CZYTAJ TAKŻE: Rośnie liczba zakażonych dzików. Gdyńskie służby łączą siły
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
Źródło:
