„Odwrócony” drenaż mózgów
Chodzi o powrót do Polski osób dobrze wykształconych, które znajdują pracę w wysoko rozwiniętych międzynarodowych korporacjach, szczególnie z branży IT. Mowa tu zwłaszcza o Warszawie, gdzie swoje oddziały mają takie firmy, jak Google, Microsoft czy Nvidia.
Według rankingu Światowej Organizacji Handlu (WTO), Polska wyprzedziła kraje, takie jak Brazylia, Chiny i Indie, jeśli chodzi o wzrosty w dziedzinie usług online.
Wielkie korporacje przyciąga nad Wisłę wysoki poziom wykształcenia polskich pracowników, jak również względnie niskie koszty życia oraz pracy.
Atrakcyjna dla przedsiębiorstw jest także dobra sytuacja gospodarcza i perspektywa rozwoju kraju. Szacunki, które cytuje Euronews, wskazują, że Polska może prześcignąć Wielką Brytanię pod względem PKB na osobę już pod koniec obecnej dekady.
Jakie są przyczyny powrotów do Polski?
Do Polski przyjeżdżają także osoby, które urodziły się za granicą, ale mają polskie korzenie. Cytowana w tekście Monica Wojciechowska, wychowana w New Jersey w USA wskazała na zalety pracy w naszym kraju.
– Dla mnie cudownie jest mieć balans pomiędzy życiem a pracą (tzw. work-life balance – red.) i nie przepracowywać się. Polacy mają więcej zainteresowań poza życiem zawodowym, a w USA praca to twoje życie. Ponadto, ludzie tutaj spędzają więcej czasu z rodziną – powiedziała.
Rozmówcy portalu wskazują, że może zarobki nie są takie, jak w Dolinie Krzemowej, ale nadal są wysokie, a ponadto koszty życia w Polsce są niższe.
Wskazują także na to, że w Warszawie nie ma problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim.
Źródło: Euronews

rs