Kradzież w Przemyślu podczas transportu dzieł sztuki
Do kradzieży doszło w nocy z 24 na 25 marca 2022 roku, gdy 11 dzieł sztuki współczesnej transportowano z ogarniętej wojną Ukrainy do Szwajcarii. Jak przekazała prok. Taciuch-Kurasiewicz, łupem złodziei padło 10 obrazów i jedna fotografia autorstwa uznanych twórców, takich jak Damien Hirst, Banksy, Murakami Takashi, Linda McCartney oraz Xinning Shi. Łączna wartość skradzionych dzieł została oszacowana na ponad 186,6 tys. dolarów.
Prokurator odmówiła podania szczegółów dotyczących samej kradzieży, powołując się na dobro prowadzonego śledztwa.
Przełom w śledztwie i odzyskanie dzieł
Po niemal trzech latach dochodzenia, 9 grudnia 2024 roku, śledztwo przyniosło przełom. W tym dniu udało się odzyskać wszystkie skradzione dzieła sztuki. Jak poinformowała prok. Taciuch-Kurasiewicz, dwa dni później, 11 grudnia, ich autentyczność została potwierdzona przez zagranicznych ekspertów specjalizujących się w sztuce współczesnej.
- Szczęśliwie odzyskano wszystkie skradzione dzieła, łącznie 11 sztuk – zaznaczyła prokurator.
Dzięki współpracy polskich organów ścigania, prokuratury i zagranicznych specjalistów zakończyła się jedna z bardziej skomplikowanych spraw dotyczących kradzieży dzieł sztuki na terenie Polski.
Międzynarodowa współpraca kluczem do sukcesu
Odzyskanie dzieł było możliwe dzięki działaniom Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz współpracy z przedstawicielami firmy będącej właścicielem dzieł sztuki.
Śledztwo było prowadzone przez Międzynarodowy Wspólny Zespół Śledczy, powołany w ramach europejskiej instytucji EUROJUST. Po stronie polskiej w skład zespołu weszli prokurator Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, funkcjonariusze KWP w Rzeszowie oraz Komendy Głównej Policji w Warszawie. Ze strony ukraińskiej współpracowali m.in. dyrektor Departamentu Prokuratury Generalnej Republiki Ukrainy oraz funkcjonariusze Policji Narodowej Ukrainy.
Dzięki szeroko zakrojonej współpracy udało się doprowadzić do szczęśliwego finału sprawy, zabezpieczając wszystkie skradzione dzieła i potwierdzając ich autentyczność.
Źródło: