Ogarnij finanse i rób swoje. Jak zaprojektować budżet domowy pod swoje potrzeby?

Materiał powstał we współpracy z ING Bank Śląski
Korzystaj z życia, spełniaj marzenia, planuj kolejne działania a finanse… niech ogarniają się same. Wykorzystaj do tego aplikację mobilną. Pozwoli Ci to na więcej swobody niż myślisz. Sprawdź, jak ułatwić sobie życie.

Zarządzanie finansami brzmi górnolotnie, a tak naprawdę każdy z nas robi to na co dzień. Wybierając konkretne produkty, tworząc listy zakupów, zakładając limity, odkładając na przyszłość. Planowanie budżetu to nie tylko ograniczenia. To przede wszystkim rozsądne podejście do finansów. Wyznaczanie planów i ich realizacja. A może nie musimy być w tym zupełnie sami? Sposobów na zarządzanie własnymi finansami jest mnóstwo. Ważne, żeby wybrać taki, który jest dla nas wygodny i nie zajmuje czasu. Jednym ze skutecznych sposobów zarządzania finansami jest bankowość internetowa i mobilna.

Przykładem jest aplikacja Moje ING, która aktywnie podpowiada, przypomina, proponuje spersonalizowane rozwiązania. Ta aplikacja to nie tylko bank w telefonie, to narzędzie, które podpowie jak realizuje się nasz budżet, przypomni o rachunku do zapłacenia lub zaproponuje dopasowane do nas rozwiązanie.

Zaplanuj domowy budżet. Ogarnij finanse i rób swoje

Planowanie domowego budżetu to przede wszystkim uważność. Zwracanie uwagi na to co i gdzie się kupuje, czyli rozsądne decyzje zakupowe. Współcześnie żyjemy i konsumujemy szybko. Jak więc znaleźć czas na planowanie budżetu? Najlepiej nosić go zawsze przy sobie, czyli w smartfonie.

Aplikacja Moje ING pozwala na:

  • kategoryzowanie wydatków,
  • ustawianie limitów,
  • przechowywanie paragonów,
  • przegląd wydatków,
  • podsumowanie miesiąca,
  • oszczędzanie na koncie oszczędnościowym.

66% Polaków będzie kupowało mniej i szukało oszczędności podczas zakupów większych produktów i usług - wynika z badań GfK.

Domowy budżet: małe przyjemności, wielkie szczęście

W każdym domowym budżecie powinno się znaleźć miejsce na drobne przyjemności. Siłownia, wypady do kina, restauracji, krótkie wycieczki za miasto, lekcje tańca czy garncarstwa – każdy z nas dopasowuje te wydatki do siebie. I kiedy pozostałe, stałe i planowane wydatki ogarniają się same, my możemy cieszyć się życiem, codziennością i przyjemnościami.

W sondzie ulicznej (Śląsk, sierpień 2020) respondenci podzielili się z nami swoimi planami na przyszłość. Większość z nich wiąże się z rodziną, samorozwojem, pracą, przyjemnościami.

W jaki sposób Polacy przyjemnie spędzają czas? Jedną z najpopularniejszych odpowiedzi będzie sport: rower, rolki, pływanie. W ostatnim czasie modne są też elektryczne hulajnogi, dzięki którym możemy np. szybciej przemieszczać się w nowym mieście i zwiedzać go z zupełnie innej perspektywy. Inną przyjemnością, która powstała z potrzeby chwili, stały się kina samochodowe. Miłośnicy oglądania filmów na dużym ekranie przekonali się do tej formy przyjemności, dlatego np. seanse Motokina z ING, które są realizowane w kilku polskich miastach, cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Sposobów na zarządzanie własnymi finansami jest mnóstwo. Ważne, żeby wybrać taki, który jest dla nas wygodny i nie zajmuje czasu. Jednym ze skutecznych sposobów zarządzania finansami jest bankowość internetowa i mobilna.

Dzięki aplikacji Moje ING :

  • Przeanalizujesz wydatki. Aplikacja dzieli je na konkretne kategorie. Monitorując wydatki przez kolejne miesiące, możesz na bieżąco wprowadzać zmiany w swoim budżecie domowym. Dzięki analizie wydatków łatwiej ocenisz, na jakie kategorie wydajesz najwięcej pieniędzy i gdzie możesz zrobić oszczędności.
  • Zaplanujesz budżet i będziesz mieć do niego wgląd na bieżąco również w formie graficznej, co daje szybki ogląd sytuacji finansowej w danym miesiącu. Dodatkowo wygodną opcją są powiadomienia, które przypomną na jakim etapie realizacji budżetu jesteś, bez konieczności logowania się do aplikacji!
  • Przejrzysz stan wszystkich posiadanych kont. Dzięki tej opcji zobaczysz przegląd całych swoich finansów, nawet z innych banków. To wygoda i przejrzystość, a także oszczędność czasu!
  • Nauczysz dzieci zarządzania własnymi pieniędzmi. Wiedza o finansach to nie jest coś, z czym się rodzimy, to wieloletnia nauka, którą można przekazywać już 2-latkom! ING przygotowało specjalny poradnik, w którym znajdziesz konkretne propozycje dla dzieci w wieku 2-18 lat. Dodatkowo warto sprawdzić konto dla dziecka Mobi 13-18, w którym dziecko może uczyć się jak w praktyce zarządzać finansami, a to wszystko pod czujnym okiem rodzica.

Jak nowa rzeczywistość zmienia budżety domowe Polaków?

2020 rok zmienił podejście Polaków do planowania pieniędzy oraz wydatków. Początkowa niepewność o domowy budżet, stabilność pracy a także kondycję krajowej gospodarki przerodziły się w większą świadomość, racjonalne podejście do oszczędzania i planowanie wydatków.

Konsumenci zwracają większą uwagę na etykiety i kraj pochodzenia produktów. Dwa niezależne badania: Delloite dla Wonga Polska i ARC Rynek i Opinia dla PPL Koral wskazały, że w sklepach coraz częściej szukamy produktów polskich, a jeśli mamy wybór pomiędzy polskim a zagranicznym produktem w porównywalnej cenie – chętniej wybieramy produkt polski. Potwierdzenie tej tezy znajdziemy również w raporcie GfK

54% Polaków będzie kupowało produkty spożywcze mając na uwadze polskie lub lokalne ich pochodzenie

zdjecie

Co daje nam poczucie bezpieczeństwa?

Prognozuje się, że COVID-19 może być katalizatorem nowych trendów związanych z większą uważnością w podejściu do życia i pieniędzy: świadomy konsumpcjonizm i bardziej zrównoważone podejścia do życia i świata.

Pandemia koronawirusa i niepewny czas na rynku pracy tylko utwierdził nas w przekonaniu, że odkładanie „na później” i zrównoważone podejście do życia ma sens. Zabezpieczenie finansowe to oszczędności, które pozwolą przejść kłopoty zdrowotne, pokryć nieoczekiwane wydatki czy załatać dziury w domowym budżecie. Poduszka finansowa może nie jest miękka i wygodna, ale pozwoli Ci spać spokojnie, bez zamartwiania o finanse.

O tym, że daje ona poczucie bezpieczeństwa, spokoju i psychicznego dobrostanu przekonuje także psycholog Maria Rotkiel:

Poczucie bezpieczeństwa wynika ze świadomości posiadanych zasobów. Podnoszą one naszą samoocenę, zwiększają pewność siebie i uruchamiają motywację do działania. Oszczędności, inwestycje to jedne z najlepszych sposobów na dbanie o nasz psychiczny dobrostan.

Ogarnięte finanse dają nam siłę psychiczną i odporność szczególnie w zmiennej i konfrontującej z nowymi wyzwaniami sytuacji. Mając świadomość posiadania zasobów finansowych w trudnej sytuacji nie wpadamy w panikę ale podejmujemy przemyślane i konstruktywne decyzje, uruchamiamy pozytywne działania i sięgamy po wszelkie pomocne zasoby. Robimy swoje, tylko inaczej.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogarnij finanse i rób swoje. Jak zaprojektować budżet domowy pod swoje potrzeby? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl