Wirus został wykryty w jednym z gospodarstw w Uścimowie w powiecie lubartowskim. Kilka dni temu zaczęły tam masowo padać indyki. - Początkowo podejrzewano zatrucie pokarmowe, bo ptaki dostały nową paszę. We wtorek otrzymaliśmy jednak wyniki, które nie pozostawiają wątpliwości. To wirus ptasiej grypy - mówi Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.
Ptasia grypa atakuje
Wirus jest wyjątkowo zjadliwy. - W ciągu jednej godziny padło nawet 3 tys. indyków - mówi lekarz. Obecność wirusa potwierdzono już w dwóch innych fermach. Próbki pobrano w kolejnych gospodarstwach. Wszystko wskazuje na to, że wirus przenoszony jest przez dzikie ptaki, których jest bardzo wiele w rejonie okolicznych jezior i rozlewisk.
- Wszystkie służby, inspekcje i straże we współpracy z weterynarią podjęły działania mające na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa - informuje starostwo.
Wjazdu do Uścimowa pilnuje policja. - Na miejscu jest nasz patrol - informuje Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Padłe ptaki wywożone są do utylizacji. Pozostałe trzeba będzie zagazować. - W grę wchodzi kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt sztuk - mówi Piotrowski.
Rejon Uścimowa to zagłębie drobiarskie w woj. lubelskim.
Kryzysowe spotkanie z wojewodą
We wtorek odbyło się spotkanie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w sprawie pojawienia się ognisk ptasiej grypy. Mowa już nie tylko o powiecie lubartowskim, ale także łęczyńskim i parczewskim.
Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o zwalczaniu wirusa.
Na mocy tego dokumentu ustanowiono:
- obszar zapowietrzony w powiecie lubartowskim obejmujący:
- Stary Uścimów,
- Nowy Uścimów,
- Drozdówka,
- Głębokie,
- Maśluchy,
- Orzechów Kolonia.
- obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim obejmujący:
- w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka
Starościańska, Stara Jedlanka; - w powiecie lubartowskim w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy,
Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska; - w powiecie łęczyńskim w gminie Ludwin miejscowości: Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno,
Rogóźno, Rozpłucie Drugie; - w powiecie parczewskim w gminie Sosnowica miejscowości: Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno,
Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów, Białka.
W obszarze zapowietrzonym drób musi być zamknięty w kurnikach. Zakazane jest ponadto m.in. organizowanie targów.
