Na zakażenie wirusem ptasiej grypy podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych (drób), jak i dzikich, także tych utrzymywanych w niewoli. Tym razem wirus grypy H5N1 został potwierdzony u dzikich ptaków – łabędzi niemych (Cygnus olor) w miejscowości Wilczyce i Pruszowice.
W związku z tym na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu pojawiło się rozporządzenie wojewody dotyczące:
miasta Wrocławia,
powiatu wrocławskiego,
powiatu trzebnickiego.
Wrocław w strefie zagrożonej wirusem ptasiej grypy. Są obostrzenia
Strefa zagrożona wirusem ptasiej grypy znajduje się w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby. Na jej obszarze obowiązują określone zasady, m.in.:
nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub winnym zamkniętym miejscu w gospodarstwie;
karmienie i pojenie drobiu musi odbywać się w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu;
zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i konkursach.
"Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej, w sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze miasta Wrocławia, powiatu wrocławskiego oraz powiatu trzebnickiego i obowiązuje do czasu jego uchylenia" - informuje wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
Wirus ptasiej grypy - czy jest niebezpieczny dla ludzi?
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, "dotychczas stwierdzono na świecie mniej niż 1000 przypadków zakażenia człowieka wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Jednak ogólnie są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do ograniczonej grupy osób obsługujących zakażone stada bądź pracujących na fermach, gdzie stwierdzono zakażenie drobiu wirusem".
Zobacz też:
