Spis treści
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości 2023
3 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Trzeźwości 2023. Dzień ten wypada zawsze w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc. Inicjatywa powstała, żeby uświadomić społeczeństwo, jakie konsekwencje może powodować nadużywanie alkoholu.
W uświadamianiu społeczeństwa pomagają także znani ludzie, którzy sami wpadli w sidła nałogu.
Te gwiazdy mówią głośno o swoim uzależnieniu
O swoich nieprzyjemnych doświadczeniach z alkoholem opowiedzieli m.in.:
- Borys Szyc - przez kilkanaście lat był pogrążony w nałogu. "To choroba bardzo trudna do zdiagnozowania. Po cichu wchodzi w każdy zakamarek życia, a później wiąże się ze wszystkim, co robisz, z twoją miłością, z twoim jedzeniem, z twoim codziennym rytmem życia. I tak zaczyna się w ciebie wczepiać, że właściwie nie wiadomo, kiedy przejmuje nad tobą kontrolę" - mówił.
- Michał Wiśniewski - wiele lat był uzależniony od alkoholu. Żeby sobie pomóc stosował tzw. wszywki. "Alkoholik zostaje na zawsze alkoholikiem, tylko suchym... Jeśli ma dużo szczęścia. Jeśli nie ma, to ma nawroty" - podkreślał w Radiu ZET.
- Stanisława Celińska - o swoim uzależnieniu opowiedziała w książce autobiograficznej. "[Alkohol] pozwalał mi zapomnieć, że mam coraz więcej różnych spraw na głowie. Nim się spostrzegłam, byłam już na dnie..." - wyznała.
- Janusz Panasewicz - walczył uzależnieniem wiele lat. Dziś wokalista Lady Pank żyje w trzeźwości i podkreśla, jak pozytywny ma to skutek dla jego zdrowia i samopoczucia.
- Edyta Olszówka - zmagała się z dużym problemem z alkoholem. "Utraciłam godność w oczach samej siebie. (...) Z alkoholizmem borykasz się do końca" - przyznała w wywiadzie dla Elle".
- Ilona Felicjańska - znana modelka i prezenterka z uzależnieniem walczyła przez wiele lat. Przez problemy z alkoholem ucierpiała jej kariera i życie osobiste.
- Michał Koterski - uzależniony od narkotyków i alkoholu. "To jest taka choroba, że nie ma zabawy, z tym że teraz ja mogę rozważać, czy ja mógłbym się kiedyś jeszcze napić, czy coś zrobić. Nie! Ja wygrałem życie, dla mnie powrót to prawdopodobnie oznacza śmierć" - mówił o problemie w rozmowie z "Vivią!".
- Andrzej Sołtysik - jest trzeźwy od 2013 roku. "W pewnym momencie człowiek przestaje sobie z tym radzić i znajduje środek, który rozpuszcza stresy. Tak było w moim przypadku" - wyznał w rozmowie z Plejadą.
- Paweł Kukiz - otwarcie powiedział o uzależnieniu od alkoholu w wywiadzie z Onetem w 2004 roku. "Z rana piłem drinka, a potem przez cały dzień musiałem sobie dolewać, by utrzymać odpowiedni poziom alkoholu we krwi" - opowiadał.
- Maciej Stuhr - w autobiografii aktora czytamy o jego problemach z alkoholem. "Doszedłem do tego, że szkoda życia na picie. Chciałbym przeżyć jeszcze bardziej świadomie drugą połowę. Nie odrealniać się niepotrzebnie" - stwierdził.
- Waldemar Obłoza - w walce z uzależnieniem od alkoholu pomogli mu dyrektorzy teatru, w którym pracował. "Alkohol zawładnął mną i przestałem nad tym panować" - wyznał dla "Twojego Imperium"
- Andrzej Chyra - od czterech lat nie pije alkoholu. W programie "Kulisy sławy" TVN opowiedział o swoim uzależnieniu i walce z chorobą. Przyznał, że skończył z piciem między innymi dla swojego syna Tadeusza.
- Olga Frycz - szczerze opowiedziała o uzależnieniu, z którym zmagała się kilka lat temu. "Alkohol całkowicie odebrał mi poczucie własnej wartości" - wyznała gwiazda.
Jak rozpoznać, że mam problem z alkoholem?
Zazwyczaj trudno zauważyć u siebie problem z alkoholem, a jeszcze trudniej jest się do niego przyznać i rozpocząć leczenie.
Najprostszym do odczytania sygnałem jest fakt, że zaczynamy pić częściej i więcej. Kolejny sygnał, który powinien dać nam do myślenia, to uwagi na ten temat ze strony najbliższych.
W następnej kolejności pojawia się też zaniedbywanie swoich obowiązków, częste urlopy na żądanie, brak czasu dla rodziny, przyjaciół, rezygnacja z zainteresowań.
Później zaczyna nam towarzyszyć niepewność, czy możemy wsiąść za kierownicę samochodu. Zaczynamy traktować alkohol jako formę nagrody, czekamy na moment, kiedy można sięgnąć po kieliszek. Brak zapasów alkoholu w domu zaczyna budzić w nas niepewność. Kiedy konieczna jest rezygnacja z alkoholu na jakiś czas - złościmy się, smucimy, czujemy rozdrażnienie.
Jeśli nie potrafimy wytrzymać nawet dnia bez alkoholu, konieczny jest odwyk. Sama świadomość problemu już wówczas nie wystarczy.

lena