„Ogromne zaniepokojenie” sygnatariuszy wywołała decyzja dyrekcji lubelskiego IPN o przesunięciu dr. Adama Puławskiego z Biura Badań Historycznych do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zdaniem autorów listu, oznacza to odsunięcie historyka specjalizującego się w tematyce Holocaustu od badań.
„Próba marginalizacji dr. Puławskiego zbiega się z gorącą debatą na temat nowelizacji ustawy o IPN i może zostać odebrana jako potwierdzenie wyrażanych w niej obaw o swobodę wypowiedzi historyków zajmujących się problematyką stosunku państwa i społeczeństwa polskiego do zagłady Żydów. Oznacza również ograniczenie pluralizmu naukowego w samym Instytucie Pamięci Narodowej, co nie przyczyni się do wzmocnienia wiarygodności tej ważnej placówki badawczej” – czytamy w liście skierowanym do dr. Jarosława Szarka, prezesa IPN. Na koniec, sygnatariusze wyrażają nadzieję, że prezes anuluje decyzję w sprawie historyka.
Dr. Adam Puławski jest autorem prac naukowych poświęconych Holocaustowi (m.in. „W obliczu Zagłady. Rząd RP na Uchodźstwie, Delegatura Rządu RP na Kraj, ZWZ-AK wobec deportacji Żydów do obozów zagłady (1941–1942)”, ale też podziemiu zbrojnemu na Lubelszczyźnie w latach 1939-1956.
W obronie dr. Adama Puławskiego stanęło 120 naukowców, wśród nich prof. Timothy Snyder z Uniwersytety Yale, prof. Norman Davies, prof. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN, prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prof. Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do lubelskiego IPN. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
Zobacz także: Kancelaria Prezydenta: Nowelizacja ustawy o IPN "potrzebna, ale całą sytuację będzie można ocenić z perspektywy kolejnych lat"
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: