Spis treści
Dogrzewanie się w zimie prądem – jak działają elektryczne urządzenia grzewcze?
Elektryczne urządzenia grzewcze działają godnie z prostą zasadą: energia elektryczna jest zamieniana na ciepło bez żadnych strat. Zużycie energii zależy od:
- mocy grzewczej urządzenia,
- dziennego czasu ogrzewania,
- ceny energii elektrycznej.
Ponieważ urządzenia te są zwykle wyposażane w inteligentny system sterowania - pobierają energię tylko wtedy, gdy grzeją. Nie trzeba posiadać komina, kotłowni czy zbiorników na paliwa stałe. Dlatego można je zamontować wszędzie tam, gdzie doprowadzona jest elektryczność.
Piec akumulacyjny – jak działa?
Korzystanie z ogrzewania akumulacyjnego nie jest trudne. Energia elektryczna pobrana podczas trwania tańszej taryfy energetycznej akumulowana jest w rdzeniu urządzenia, a następnie cicho oddawana do pomieszczenia przy współpracy z wentylatorem. Dzięki nowoczesnym technologiom współczesne piece mogą być nawet o 20 proc. wydajniejsze niż starsze modele.
Piec akumulacyjny może wykorzystywać inteligentną automatykę ładowania i nieustannie analizować wszystkie parametry oraz czuwać nad docelowym poziomem naładowania. Część z modeli posiada programator tygodniowy lub funkcję wykrywania otwartych okien. A to oznacza mniejsze straty energii.
Przyjazne dla środowiska izolacje minimalizują straty cieplne. Z kolei wkłady akumulacyjne o dużej pojemności cieplnej, grzałki ze stali nierdzewnej oraz szereg regulatorów i sterowników pogodowych stanowią o uniwersalności pieców akumulacyjnych. Koszty ogrzewania można łatwo i dokładnie wyliczyć poprzez licznik energii elektrycznej a same urządzenia nie wymagają kosztownych przeglądów i konserwacji.
Do niedawna piece akumulacyjne były kojarzone z urządzeniem o dużych rozmiarach, które musi stać na podłodze. Obecnie dostać można zarówno modele standardowe, jak i płaskie, niskie, wiszące, które zaprojektowano z myślą o nietypowych miejscach czy wnękach.
Konwektory wiszące. Czym jest konwekcja i jak ogrzewa nasze domy?
Konwekcja to samoistna wymiana ciepła, w której cieplejsze powietrze unosi się ku górze. Grzałka zainstalowana wewnątrz grzejnika konwektorowego utrzymuje naturalną cyrkulację ciepła i w efekcie szybko ogrzewa pomieszczenie.
Grzejniki tego typu ogrzewają powietrze poprzez naturalną konwekcję, co oznacza, że ciepło emitowane jest równomiernie w całym pomieszczeniu. Regulator temperatury pomieszczenia można łączyć z „uczącymi się” algorytmami.
Możemy spotkać się z modelami posiadającymi ekran LCD oraz programator tygodniowy, wyłącznik czasowy i funkcję wykrywania otwartych okien. Niektóre można wieszać na ścianie, inne posiadają nóżki z kółkami.