Francuscy naukowcy stworzyli sposób odwracania uderzeń piorunów superlaserem, który kontroluje pogodę. - Badacze z Politechniki Paryskiej skierowali błyskawice do miejsc, w których nie powodują szkód. System tworzy wirtualny piorunochron, metalowe przewodniki, które przechwytują błyski i kierują ich prąd do ziemi – mówi dr Aurelien Houard.
Emisja tysięcy impulsów na sekundę
Ważące pięć ton urządzenie emituje do tysiąca impulsów na sekundę. Zainstalowano je w pobliżu wieży telekomunikacyjnej w Alpach Szwajcarskich, w którą piorun uderza około stu razy w ciągu roku. - Potężny laser skierowany w niebo tworzy wirtualny piorunochron i zmienia kierunek uderzenia pioruna – mówi dr Houard.
W ciągu sześciu godzin pracy podczas burzy zaobserwowano, jak laser zmienił kierunek czterech wyładowań atmosferycznych skierowanych w górę z 400-metrowej wieży.
Opanować niszczycielską moc
Błyskawice mają niszczycielską moc. Mogą powodować przerwy w dostawie prądu i pożary lasów, uszkodzenia systemów elektronicznych i infrastruktury, a nawet zabijać ludzi. Szkody, jakie powoduje, wynoszą miliardy dolarów rocznie.
Przekierowanie wyładowań atmosferycznych za pomocą laserów pomogłoby chronić lotniska, lasy, drapacze chmur i elektrownie. Laser działa poprzez generowanie długiego, zjonizowanego kanału zwanego włóknem laserowym w kierunku chmur. Działa jako preferencyjna ścieżka dla wyładowań atmosferycznych, odchylając ją od wrażliwych miejsc.
- Wystrzeliwując w chmury tysiąc impulsów laserowych na sekundę, możemy rozładować błyskawice i uczynić świat bezpieczniejszym – dodaje dr Clemens Herkommer z firmy Trumpf Scientific Lasers.

dś