Okiełznanie przyrody: Superlaser odwraca uderzenia pioruna. Chroni przed śmiercią i stratami

Kazimierz Sikorski
Zdaniem francuskich naukowców jest szansa na opanowanie siły wyładowań atmosferycznych, tak aby nie były zabójcze dla człowieka.
Zdaniem francuskich naukowców jest szansa na opanowanie siły wyładowań atmosferycznych, tak aby nie były zabójcze dla człowieka. Pixabay
Szansa na ograniczenie szkód wywołanych piorunami. Pomocny okazał się laser skierowany w niebo. Tworzy on wirtualny piorunochron i zmienia kierunek uderzenia pioruna, mówią francuscy naukowcy.

Francuscy naukowcy stworzyli sposób odwracania uderzeń piorunów superlaserem, który kontroluje pogodę. - Badacze z Politechniki Paryskiej skierowali błyskawice do miejsc, w których nie powodują szkód. System tworzy wirtualny piorunochron, metalowe przewodniki, które przechwytują błyski i kierują ich prąd do ziemi – mówi dr Aurelien Houard.

Emisja tysięcy impulsów na sekundę

Ważące pięć ton urządzenie emituje do tysiąca impulsów na sekundę. Zainstalowano je w pobliżu wieży telekomunikacyjnej w Alpach Szwajcarskich, w którą piorun uderza około stu razy w ciągu roku. - Potężny laser skierowany w niebo tworzy wirtualny piorunochron i zmienia kierunek uderzenia pioruna – mówi dr Houard.

W ciągu sześciu godzin pracy podczas burzy zaobserwowano, jak laser zmienił kierunek czterech wyładowań atmosferycznych skierowanych w górę z 400-metrowej wieży.

Opanować niszczycielską moc

Błyskawice mają niszczycielską moc. Mogą powodować przerwy w dostawie prądu i pożary lasów, uszkodzenia systemów elektronicznych i infrastruktury, a nawet zabijać ludzi. Szkody, jakie powoduje, wynoszą miliardy dolarów rocznie.

Przekierowanie wyładowań atmosferycznych za pomocą laserów pomogłoby chronić lotniska, lasy, drapacze chmur i elektrownie. Laser działa poprzez generowanie długiego, zjonizowanego kanału zwanego włóknem laserowym w kierunku chmur. Działa jako preferencyjna ścieżka dla wyładowań atmosferycznych, odchylając ją od wrażliwych miejsc.

- Wystrzeliwując w chmury tysiąc impulsów laserowych na sekundę, możemy rozładować błyskawice i uczynić świat bezpieczniejszym – dodaje dr Clemens Herkommer z firmy Trumpf Scientific Lasers.

od 16 lat

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl