Do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon brakowało zaledwie 17 minut, kiedy padł rozkaz: przerwać operację!
Kierownictwo centrum lotów kosmicznych na Florydzie odpowiedzialne za misję dwóch amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną uznało, że ryzyko startu jest za duże. W rejonie przechodziły burze, jeden piorun mógłby doprowadzić do tragedii.
Dlatego kapsuła, wyprodukowana przez firmę należąca do miliardera Elona Muska musi poczekać na kolejne okienko. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, start nastąpi w sobotę po godzinie 21 czasu polskiego. Kolejne okienko zapowiedziano na niedzielę.
Przygotowania do tego historycznego lotu były śledzone z ogromną uwaga na całym świecie. Oto bowiem po raz pierwszy od niemal dziesięciu lat Amerykanie mieli wysłać swoją rakietą swoich astronautów w kosmos. I to przez prywatną firmę.
Udany lot będzie oznaczał uniezależnienie się wreszcie od Rosjan, którzy zajmują się w tej chwili transportem ludzi i towarów w kosmos, pobierając za każdy lot po 70-80 milionów dolarów.
Lot przełożono, ale zarówno Elon Musk jak i NASA, zaszli już tak daleko, że o klapie pomysłu nie ma mowy. To tylko zwłoka. Nie było bowiem żadnej usterki technicznej, zawiodła jedynie pogoda, a ta na Florydzie jest wyjątkowo kapryśna.
- Odwołujemy start rakiety z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Kolejną próbą planujemy na sobotę – poinformowała firma SpaceX na kilkanaście minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie.
- Będzie sukces – zapewnia szef NASA Jim Bridenstine.
Wśród gości oczekujących na historyczny start był między innymi prezydent Donald Trump z małżonką. - Wrócę tu w sobotę – zapewniał.
- Nie mogę doczekać się, kiedy się z wami znowu spotkam w sobotę – napisał na Twitterze.
Wspomniany Bridenstine wyjaśniał, że choć z chmur, będących , w pobliżu miejsca startu rakiety, nie dochodziło do wyładowań atmosferycznych, to jednak obawiano się, że po rozpoczęciu operacji może uderzyć piorun.
Jeden z astronautów Douglas Hurley: wszyscy wykonali dobrą pracę. To było świetne doświadczenie, które powtórzymy w sobotę – dodał tuż po wyjściu z kapsuły.
Statek kosmiczny - zaprojektowany, zbudowany i będący własnością SpaceX - miał wystartować na Międzynarodową Stację Kosmiczną, otwierając nową erę w komercyjnych lotach kosmicznych.
Ale burze z piorunami przez większą część dnia zagrażały przedsięwzięciu i w końcu padła komenda, że atmosfera jest tak naładowana elektrycznie, iż kapsuła może być narażona na uderzenie piorunem.
NASA i SpaceX współpracowały, aby podjąć właściwą decyzję. Bezpieczeństwo astronautów było na pierwszym miejscu, niektórzy jednak zastanawiali się, czy ludzie, którzy przybyli na Florydę nie wywrą ogromnej presji, by do startu jednak doszło - dodawał Jim Bridenstine
Weterani latający promami kosmicznymi Doug Hurley i Bob Behnken musieli jednak wyjść z eleganckiej, biało-czarnej, kulistej kapsuły Dragon i czekają teraz na powtórkę startu.
Po opuszczeniu kapsuły przejęli ich ludzi w maseczkach na twarzach. To znak, ze serio traktuje się zagrożenie koronawirusem, który nadal nęka Amerykę.
Rakieta Falcon 9, z której błyskawicznie wypompowano paliwo powróci w sobotę na tą samą platformę startową, która była użyta podczas misji Apollo na Księżyc pół wieku temu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?