Okienko transferowe - tak Barbara Nowacka tłumaczy braki kadrowe w szkole

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowacka przyznaje, że braki kadrowe są widoczne, ale ministerstwo intensywnie działa, aby zatrzymać nauczycieli w zawodzie, oferując 30-procentowe podwyżki. Trwają także prace nad projektem obywatelskim, który zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Ministra liczy także na to, że we wrześniu, kiedy zamknie się tzw. okienko transferowe, liczba wolnych wakatów spadnie.

Spis treści

Ponad 20 tysięcy wakatów dla nauczycieli

W czwartek na antenie TVN24, zwrócono uwagę Minister Edukacji na fakt, że na nauczycieli czeka ponad 20 tysięcy wakatów. Nowacka odparła, że obecna liczba wakatów to stan na dzisiaj, kiedy trwa tzw. okienko transferowe.

– Bardzo chętnie porozmawiam o wakatach, kiedy nauczyciele i nauczycielki oraz dyrektorzy szkół podejmą decyzję, kto w jakiej szkole, w jakim wymiarze uczy. Te ruchy kadrowe właśnie teraz się dzieją. Porozmawiajmy o wakatach, kiedy będzie początek roku szkolnego, bo wtedy wyraźnie będzie widać, jakie są braki – zauważyła.

Czytaj także: Kłopoty dyrektorów ze znalezieniem nauczycieli przedmiotowych. Tysiące wolnych wakatów

pusta klasa lekcyjna
Resort edukacji zakłada, że we wrześniu wolnych wakatów będzie mniej freepik.com

Działania ministerstwa w celu zatrzymania nauczycieli w zawodzie

Nowacka przyznała jednak, że braki są widoczne. Dlatego, jak powiedziała, ministerstwo robi „naprawdę dużo, żeby zatrzymać nauczycieli w zawodzie”. Wskazała m.in. na 30-procentowe podwyżki.

Na uwagę, że według nauczycieli ich zarobki były wcześniej na tyle niskie, że 30 proc. podwyżki nie powoduje, że stały się akceptowalne, szefowa MEN odparła: „były nieakceptowalne, oscylowały w okolicach płacy minimalnej, doskoczyły do wynagrodzenia średniego, to jest duży progres, będą waloryzowane”.

Dodała, że trwają również prace nad projektem obywatelskim złożonym przez związki zawodowe w Sejmie. ZNP przygotowało obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Pierwsze czytanie projektu odbyło się pod koniec stycznia tego roku, po czym trafił on do dalszych prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Za powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z wynagrodzeniami w gospodarce są wszystkie trzy związki.

Podwyżki i warunki pracy nauczycieli

Nowacka zaznaczyła, że ministerstwo pracuje nad odbudową prestiżu zawodu nauczyciela oraz nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi pragmatyki zawodu, pozycji i roli nauczyciela. Z jej rozmów ze związkowcami i nauczycielami praktykami wynika, że dostrzegają oni poprawę.

– Mówią: podwyżki są ważne, oczywiście, widzimy, że jest lepiej, mamy jakąś perspektywę zarysowaną, natomiast warunki pracy, prestiż zawodu, relacje z kuratorium, z dyrektorami szkół, poczucie satysfakcji z pracy, relacje z rodzicami, kwestie tego, jak funkcjonują w szkole – to jest bardzo ważne – dodała.

Od 1 stycznia br. pensje wzrosły o 33 proc. dla nauczycieli początkujących i o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło o od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania.

Wynagrodzenie nauczycieli

Wynagrodzenie nauczycieli jest wieloskładnikowe. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, nauczyciele otrzymują także dodatki. Wysokość części dodatków uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia zasadniczego, a o wysokości innych decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą również przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż to, które wynika z rozporządzenia ministra edukacji o minimalnych stawkach.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl