Olga Tokarczuk informację o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla, która ją „zupełnie zaskoczyła”, odebrała w samochodzie na autostradzie w Niemczech.
W rozmowie z TVN pisarka podkreśliła, że „wierzy w powieść”. - Wydaje mi się, że powieść jest czymś niesamowitym (…) To jest taki głęboki sposób komunikacji ponad granicami, ponad językami, ponad kulturami – mówiła. - To, że powieść w tym roku jest doceniona, to też jest wielkie szczęście – dodała.
Szwedzka Akademia poinformowała, że Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Pisarka stwierdziła, że „to bardzo pięknie”. - Myślę, że odwołała się do „Ksiąg Jakubowych” - skomentowała pisarka.

Tokarczuk zapytana zastała również o słowa ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który na antenie TVN 24 mówił, że czytał książkę Tokarczuk, ale „nigdy jej nie dokończył”.
Pisarka podkreśliła, że „nie wszyscy muszą ją czytać” i dodała, że „są tacy czytelnicy, dla których to może być nudne czy jakoś temperamentalnie nie pasować”.
Informację o otrzymanej nagrodzie skomentowała również we wpisie na swoim facebookowym profilu.
„Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!”- napisała.
Nagroda za "narracyjną wyobraźnię"
W czwartek od Matsa Malma, sekretarza Akademii Szwedzkiej, usłyszeliśmy znamienne słowa: „Pani Olga Tokarczuk zostaje laureatką tegorocznego Nobla”. Polka oficjalnie została nagrodzona Noblem za 2018 r. Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugim laureatem, za rok 2019, został Austriak Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.
Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Niezwykle blisko z Polską związany był również laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 r. - Isaac Bashevis Singer.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
