Organizacje pozarządowe przygotowały postulaty dotyczące reformy edukacji

AIP
fot. Szymon Starnawski / Polska Press
Organizacje pozarządowe przygotowały postulaty, które kierują do ministra edukacji narodowej. "Ich pilne podjęcie pozwoliłoby na złagodzenie negatywnych skutków ubocznych reformy systemu edukacji. W naszej opinii realizacja przedstawionych propozycji, począwszy od roku szkolnego 2019/2020, mogłoby także pomóc w rozładowaniu napięcia, jakie w środowisku nauczycieli, rodziców i uczniów wywołały zmiany w systemie edukacji" - przekonuje w liście do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz.

Jak czytamy w komunikacie, postulaty "to pierwszy, wspólny produkt pracy Kwadratowego Stołu – Koalicji dla edukacji, której głównym celem jest przygotowanie do września tego roku Raportu Polska Edukacja 2035 - założeń do modelu systemu oświaty".

Postulaty kierowane do ministra edukacji narodowej:

1) Dostosowanie podstaw programowych nauczania do potrzeb i możliwości uczniów na danym etapie ich rozwoju, poprzez przyznanie
nauczycielom większej autonomii w doborze treści nauczania i metod pracy dydaktycznej.

2) Realizację obietnicy minister Anny Zalewskiej, że od września 2019 w każdej szkole będzie pedagog lub psycholog, z uwzględnieniem liczby uczniów w placówce. Etat takiego specjalisty powinien przypadać na nie więcej niż 150-200 uczniów.

3) Gwarancję odpowiednich nakładów finansowych na edukację dzieci i młodzieży. Zgłaszamy pilną potrzebę realizacji dwóch postulatów finansowych dotyczących roku 2019 oraz również następnych lat. Przede wszystkim prosimy o to, aby, pracując nad budżetem państwa na rok 2020, rozpocząć proces zwiększania nakładów na system oświaty w Polsce tak, żeby osiągnąć w 2024 roku wskaźnik 6 proc. PKB.

4) Zapewnienie wszystkim nauczycielom wzrostu wynagrodzeń za pracę. Reforma edukacji nie jest możliwa bez podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela. Konieczne jest zapewnienie nauczycielom godziwej płacy. Istnieje szansa, że wzrost wynagrodzeń powstrzyma niepokojącą falę rezygnacji z pracy w szkołach doświadczonych nauczycieli, a także zachęci młodych ludzi do wybierania zawodu nauczyciela.

5) Przyznanie samorządom terytorialnym prawa do decydowania o tworzeniu sieci szkół na swoim terenie i o zasadach rejonizacji. Gwałtowna zmiana w strukturze szkolnictwa doprowadziła do przepełnienia budynków szkół podstawowych (co wymusza pracę na zmiany), spowodowała braki kadrowe oraz obniżenie jakości nauczania przez nauczycieli zmuszonych do podejmowania pracy w kilku oddalonych od siebie placówkach. Wielu z nich rezygnuje z tego powodu z pracy i w niektórych szkołach nie ma, kto prowadzić
lekcji z określonych przedmiotów. Samorządy mają najlepsze rozeznanie lokalnych potrzeb i kompetencje pozwalające na złagodzenie ubocznych skutków zmian w organizacji szkolnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl