Oscar dla Konklawe. Polski akcent w nagrodzonym filmie. Drugoplanową rolę kreuje tu aktor z Bielska-Białej

Grzegorz Olma
Jacek Koman, aktor związany niegdyś z Bielskiem-Białą, w oscarowym filmie.
Jacek Koman, aktor związany niegdyś z Bielskiem-Białą, w oscarowym filmie. Mat. prasowy / Monolith Film
Konklawe polityczny thriller z Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany. Drugoplanową, mocno wyrazistą i kluczową dla całej intrygi rolę gra w filmie Jacek Koman, aktor związany niegdyś z Bielskiem-Białą.

Oscar dla Konklawe

Konklawe to amerykańsko-brytyjska produkcja. Film powstał na podstawie bestsellerowej książki Roberta Harrisa o tym samym tytule, która wydana została w 2016 roku. Powieść ukazuje kulisy funkcjonowania Stolicy Apostolskiej. Jej kanwą jest kolejne konklawe, które toczy się po śmierci znienawidzonego przez kurię papieża. Zadanie przeprowadzenia konklawe przypada w udziale mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi kolegium kardynalskiego. Do wzięcia udziału w wyborach uprawnionych jest ponad stu kardynałów, lecz tuż przed rozpoczęciem głosowań pojawia się kolejny, nieznany nikomu kardynał, którego zmarły papież podniósł do tej godności w tajemnicy przed watykańskimi urzędnikami. 

Powieść Harrisa na scenariusz zaadaptował Peter Straughan brytyjski dramaturg i scenarzysta. Dla niego jest to pierwszy Oscar, choć w 2011 roku był nominowany do tej nagrody za rewelacyjnego Szpiega z Gary Oldmanem w tytułowej roli.

Konklawe wzbudziło kontrowersje

Filmowa wizja funkcjonowania Stolicy Apostolskiej spotkała się z chłodnym przyjęciem w części środowisk katolickich. Amerykański biskup Robert Barron napisał o nim na platformie X:

Właśnie obejrzałem „Conclave”. Jeśli interesuje Cię film o Kościele katolickim, który mógłby zostać napisany przez redakcję New York Times, to jest to film dla Ciebie. Hierarchia Kościoła jest siedliskiem ambicji, korupcji i desperackiego egoizmu, konserwatyści są ksenofobicznymi ekstremistami, a liberałowie to zarozumiali intryganci. Nikt nie może uciec od tej beznadziejnej sytuacji. Jedynym sposobem na pójście naprzód jest przyjęcie postępowych haseł różnorodności, inkluzywności, obojętności na doktrynę, a ostatecznym rozwiązaniem jest kardynał sygnalizujący cnotę, który przyjmie papieskie imię Innocent i będzie biologiczną kobietą. Ponieważ spełnia praktycznie wszystkie kryteria przebudzenia, jestem pewien, że zdobędzie mnóstwo nagród, ale moja rada jest taka, aby uciekać od niego tak szybko, jak to możliwe.

Jacek Koman debiutował w Bielsku-Białej

W filmie "Konklawe" drugoplanową rolę arcybiskupa Janusza Wożniaka kreuje Jacek Koman. 68-letni aktor urodził się w Bielsku-Białej. Jego rodzice Halina Koman-Dobrowolska i Adam Koman związani w tym czasie byli z Teatrem Polskim w tym mieście. Na tę scenę po skończeniu aktorskich studiów w łódzkiej Filmówce trafił też Jacek. Zadebiutował rolą Lizandra w spektaklu "Sen nocy letniej" w 1978 roku. Wystąpił też w drobnych rolach w sztukach "Łyżki i księżyc" oraz "Henryk VI na łowach". W trakcie pobytu w Bielsku-Białej Koman zaliczył swój filmowy debiut. Zagrał Sławka Tietza w telewizyjnej produkcji Juliusza Machulskiego Bezpośrednie połączenie.

Monolith Film

Aktorską karierę w Polsce przerwał wyjazd Komana z kraju. W 1981 roku wraz z bratem trafił do Austrii, by po ośmiu miesiącach przenieść się do Australii, gdzie osiadł na stałe. Tam współtworzył grupę teatralną, pojawiał się też na scenach teatrów w Melbourne i Sydney, a także w Auckland w Nowej Zelandii i Londynie w Wielkiej Brytanii. Na swym koncie ma kilka prestiżowych nagród, m.in. dla najlepszego aktora drugiego planu.

Koman mistrz drugiego planu i epizodu

Przygodę z międzynarodowymi produkcjami Koman rozpoczął 1988 roku. Grał w serialach i filmach telewizyjnych. Pojawia się także w hollywoodzkich hitach – specjalizuje się w rolach drugoplanowych i wyrazistych epizodach. Był narkoleptycznym Argentyńczykiem w musicalu "Moulin Rouge!", filmie z ośmioma nominacjami do Oskara, w którym główne role należały do Nicole Kidman i Ewana McGregora. Zapisał się tu w pamięci widzów brawurowym wykonaniem tanga „Roxanne”. Wystąpił również w „Dżungli” u boku Daniela Radcliffe’a, „Frajerze” z Timothym Spallem oraz „Son of a Gun”. Niedawno zakończył pracę przy serialu „Prosper” (2024). Wkrótce będzie go można zobaczyć również w „Last Days of the Space Age”.

Od kilkunastu lat gra także w Polsce. Ostatnio wcielił się w postać Włodzimierza Lenina w "Niebezpiecznych dżentelmenach" i Jana Wedla w serialu "Receptura". Jacek Koman związany jest z australijską aktorką Catherine McClements. Para ma 21-letnią córkę i 17-letniego syna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl