"Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy". Minister Moskwa o limicie na ceny gazy

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek w Brukseli górną granicę ceny na gaz. Minister Anna Moskwa: Duży kompromis, osiągnęliśmy to, co chcieliśmy.
Ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek w Brukseli górną granicę ceny na gaz. Minister Anna Moskwa: Duży kompromis, osiągnęliśmy to, co chcieliśmy. Fot. Adam Jankowski
– Duży kompromis, osiągnęliśmy to, co chcieliśmy – powiedziała w poniedziałek Anna Moskwa, odnosząc się do porozumienia ws. limitu na ceny gazu. Minister klimatu i środowiska oceniła, że oczywiście ta stawka mogłaby być niższa, natomiast - jak podkreśliła - patrząc na szczyty, które były w okolicach 300 euro za megawatogodzinę, to jest to satysfakcjonująca kwota".

Limit na cen gazu. Nie wszyscy byli "za"

Ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek w Brukseli górną granicę ceny na gaz. Mechanizm zostanie uruchomiony, jeśli referencyjne ceny gazu wzrosną do 180 euro za megawatogodzinę.

Jak powiedziała minister Anna Moskwa, w tej sprawie została uzyskana większość kwalifikowana.

– Wstrzymała się Austria, wstrzymała się Holandia, przeciwko były Węgry. Wszystkie pozostałe państwa z mniejszym lub większym poziomem satysfakcji poparły to rozwiązanie – dodała.

Zaznaczyła, że sukcesem Polski jest rozszerzenie propozycji na wszystkie huby gazowe. – To będzie robione stopniowo. 15 lutego wchodzi holenderski TTF i konsekwentnie 31 marca wszystkie huby – wyjaśniła.

Co oznacza limit na ceny gazu?

Moskwa wskazała, że porozumienie jest istotne w kontekście myślenia o ponownym napełnianiu magazynów gazowych.

– Należy się spodziewać masowego, dużego zapotrzebowania na gaz. Na pewno ten mechanizm przed wzrostami w tych momentach dużego popytu cała UE będzie w stanie zabezpieczyć, tak, żebyśmy mogli kupować ten gaz po akceptowalnej cenie – powiedziała.

Dodała, że mechanizm w praktyce oznacza maksymalną cenę, za którą spółki w Polsce mogą kupić gaz u dostawców. – To oznacza ograniczenie nadmiernych apetytów rynków, ale też równe szanse – powiedziała.

Porozumienie następuje po tygodniach rozmów na ten temat. UE przez długi czas była w tej sprawie podzielona.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek pytany o tę sprawę powiedział, że wprowadzenie limitu jest w interesie całej Unii Europejskiej.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl