Senator Piotr Woźniak odchodzi z Lewicy. Wcześniej został wykluczony z klubu parlamentarnego za złamanie dyscypliny w głosowaniu nad składką

Redakcja Wiadomości
Opracowanie:
Piotr Woźniak podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze na senatora. Obok szef PKW Sylwester Marciniak.
Piotr Woźniak podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze na senatora. Obok szef PKW Sylwester Marciniak. Adam Jankowski
Wykluczony w piątek z klubu parlamentarnego Lewicy opolski senator Piotr Woźniak odchodzi z partii. Dotychczasowy lider Nowej Lewicy w woj. opolskim poinformował o tym na swoim profilu społecznościowym.

Senator Piotr Woźniak został w piątek wykluczony z klubu Lewicy za złamanie dyscypliny w głosowaniu dotyczącym składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Decyzję podjęto - jak przekazał rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik - "zdecydowaną większością".

W sobotę na swoim profilu społecznościowym senator Piotr Woźniak poinformował o podjęciu decyzji o odejściu z partii.

"W wyniku decyzji Klubu Lewicy o moim wykluczeniu z klubu parlamentarnego, po wielu latach obecności w formacji postanowiłem złożyć rezygnację z członkostwa w Nowej Lewicy. Bardzo dziękuję Wszystkim za współpracę. Jednocześnie życzę Koleżankom i Kolegom z lewicy sukcesów, mocnego wsparcia własnego rządu" - napisał polityk.

Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.

W środę nowelizacja była głosowana w Senacie. Cały klub Lewicy - z wyjątkiem senatora Woźniaka - głosował przeciwko noweli. Tego samego dnia szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że w związku ze złamaniem dyscypliny klubowej przez opolskiego senatora, złożyła wniosek o wykluczenie go z klubu Lewicy.

W piątek klub podjął decyzję o wykluczeniu Woźniaka "bez głosów sprzeciwu". Jak przypomniała przed piątkowym głosowaniem wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat w TOK FM, Woźniak "nie pierwszy raz głosował inaczej, niż rekomendował klub".

O zawetowanie przepisów zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy m.in. Magdalena Biejat, kandydat Razem Adrian Zandberg, Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Według nich, obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia. W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w składce zdrowotnej, to jako premier podejmie kroki, by wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich.

W środowisku opolskich polityków rządzącej koalicji już od dłuższego czasu mówiono o odejściu Woźniaka z Lewicy, chociaż przypuszczano, że decyzję w tej sprawie podejmie po wyborach prezydenckich. W rozmowie z PAP jeden z polityków PO powiedział, że o ile Woźniak nie podejmie decyzji o funkcjonowaniu jako polityk bezpartyjny, to naturalną ścieżką jego dalszej kariery politycznej będzie przejście do Koalicji Obywatelskiej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl