Sejm za niższą składką zdrowotną dla przedsiębiorców
Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 roku. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa wywołała sprzeciw części koalicji rządowej, przeciwko była Lewica.
„Nasz rząd krok po kroku odwraca katastrofalne skutki Polskiego Ładu. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 mln polskich przedsiębiorców. Chciałbym zadeklarować wyraźnie – całość kosztów związanych z tym projektem zostanie poniesiona przez budżet państwa, NFZ nie poniesie żadnych kosztów wprowadzenia tego rozwiązania” – powiedział przed głosowaniem w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu. Przeciwko głosowali PiS i Lewica. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Sprawa składki zdrowotnej zapisana jest w umowie koalicyjnej, zawartej między KO, PSL, Polską 2050 i Lewicą. Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ważne było zwłaszcza dla Trzeciej Drogi, która obiecywała to przed wyborami parlamentarnymi.
Poseł Polski 2050 krytykuje Lewicę
Adam Luboński, poseł Polski 2050, powiedział i.pl, że Trzecia Droga cieszy się z głosowania w Sejmie, bo „dowieźliśmy obietnicę, którą deklarowaliśmy przedsiębiorcom”.
– Z obniżenia składki zdrowotnej skorzysta 2,5 miliona przedsiębiorców – podkreślił.
Mówiąc o głosowaniu Lewicy, która była przeciwko, poseł Polski 2050 ocenił, że „Lewica pokazała, że stoi obok PiS-u, że dzisiaj jest z PiS-em, jest przeciwko przedsiębiorcom i przeciwko tym wszystkim, którzy są zatrudnieni w małych i średnich przedsiębiorcach”.
– Czyli co? Każą im szukać nowych miejsc pracy? – zapytał poseł.
Pytany, czy głosowanie nie wywoła konfliktu w koalicji rządowej, odpowiedział, że nie.
– Oczywiście koalicja jest ciężka, bo jest w niej kilka partii, ale wszystko da się ustalić drogą kompromisu. Także nie obawiałbym się jakiegoś konflikt wewnątrz koalicji, koszty obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – dodał.
Skąd wziąć pieniądze na obniżenie składki zdrowotnej i czy służba zdrowia nie upadnie?
Wartość obniżenia składki zdrowotnej szacuje się na 4 mld 600 mln zł. Adam Luboński pytany, skąd wziąć na to pieniądze, odpowiedział, że inaczej odniósłby się do tej sprawy.
– Ile Polska by straciła, gdyby 2,5 miliona przedsiębiorców zamknęło swoje działalności gospodarcze, nie płacąc składek ZUS-owskich, nie płacąc innych składek, w tym emerytalnych i nie oddając podatków? Patrzmy z tej strony – mówił.
Pytany o to, czy ochrona zdrowia nie upadnie po obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, Adam Luboński zauważył, że „do tej pory nie upadła”.
– Przecież kiedyś był ryczałt. Mieliśmy do tego wrócić i wróciliśmy. Co nam dało to 9 proc.? Czy pani redaktor, czy ja lepiej czuliśmy się i byliśmy lepiej obsługiwani, jeżeli chodzi o służbę zdrowia? Zostało tak, jak jest – dodał.