Wybory parlamentarne. Dwie partie idą łeb w łeb
W wyborach parlamentarnych 31,8 proc. ankietowanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, 31,2 proc. na Prawo i Sprawiedliwość, a 11,2 proc. ankietowanych poparło Konfederację. 8 proc. respondentów popiera Trzecią Drogę (koalicję Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego), czyli - jak przypomniał Onet - dokładnie tyle, ile wynosi próg wyborczy dla koalicji. Lewicę popiera 7,5 proc. badanych, 3,6 proc. Partię Razem, a 6,7 proc. respondentów odpowiedziało, że nie wie na kogo by zagłosowało.
Frekwencja wyborcza wyniosłaby 58,5 proc., 38,1 proc. badanych odpowiedziało, że nie wzięłoby udziału w wyborach, a 3,4 proc. odpowiedziało, że trudno powiedzieć.
Więcej mandatów w Sejmie dla PiS
Na podstawie wyników tego badania, Onet przeprowadził symulację podziału mandatów w Sejmie, z którego wynika, że KO zdobyłoby 170 mandatów, PiS 186, 51 przypadłoby Konfederacji, 31 Trzeciej Drodze, a 22 mandaty zdobyłaby Lewica.
W badaniu zaznaczono, że o podziale głosów na mandaty decyduje w znacznym stopniu ich geograficzny rozkład, m.in. dlatego, pomimo większego poparcia dla KO, to PiS zdobył ich więcej.
"Obecny podział mandatów między okręgi wyborcze nie jest aktualizowany od lat. Tracą na tym zwłaszcza duże miasta, w których ugrupowanie Donalda Tuska najczęściej wygrywa" - wskazano.
Kto z kim wejdzie w koalicję?
Onet zauważył, że rządząca koalicja miałaby w Sejmie 223 miejsca, a do stabilnej większości konieczne jest posiadanie 231 posłów, co stwarza pole dla PiS i Konfederacji. Gdyby Trzecia Droga znalazła się pod progiem wyborczym, nowa symulacja pokazuje, że KO z Lewicą mogłyby liczyć jedynie na 212 mandatów - dodał Onet.
Badanie IBRiS na zlecenie Onetu zostało zrealizowane w dniach 12-13 maja 2025 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie badawczej 1072 dorosłych Polaków.
Źródło: