Uczniowie ósmych klas naczekali się w tym roku zarówno na sam egzamin, który odbył się w czerwcu, jak i na jego wyniki. Zdawali język polski, matematykę i język obcy nowożytny (przeważająca większość wybrała język angielski). Egzaminy odbyły się w rygorze sanitarnym. Uczniowie musieli m.in. mieć maseczki do momentu zajęcia swojego miejsca w sali, trzeba też było pamiętać o dezynfekcji i dystansie społecznym.
Kłopoty z logowaniem
W piątek CKE podała informację o wynikach egzaminu przeprowadzonego w terminie głównym, od 16 do 18 czerwca. Od godziny 10 uczniowie mogli je sprawdzić w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU (https://wyniki.edu.pl).
- Jestem zadowolona. Cieszę się zwłaszcza z wyniku z matematyki, bo sądziłam, że napisałam ten egzamin dużo słabiej – mówi Magda, ósmoklasistka z Bydgoszczy. - Chcę się dostać do 8 LO, do klasy biologiczno-chemicznej, a tam trzeba mieć sporo punktów.
Kłopoty z logowaniem
- Nie udało mi się zalogować – mówi Zosia z Bydgoszczy. - Próbowałam tuż po 10 kilka razy, ale widocznie serwer był zbyt obciążony. W końcu poszłam do szkoły i tam odebrałam zaświadczenie z wynikami egzaminu. Cieszę się, bo nie sądziłam, że tak dobrze mi pójdzie. Wybieram się do Technikum Chemicznego, na liście mam też dwa licea.
Z wyników zadowolona jest Amelia Banach, absolwentka SP nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. - Uzyskałam bardzo dobre wyniki z języka angielskiego. Jestem bardzo zaskoczona językiem polskim, spodziewałam się, że będzie gorzej. Z matematyki mogło być lepiej, ale nie jest źle - ocenia uczennica. - Mam nadzieję, że dostanę się do Technikum nr 3 w Chojnicach na kierunek technik fotografii i multimediów. Z kolei szkołą drugiego wyboru jest technikum w Więcborku, profil technik informatyk.
- Jestem zadowolony, poszło całkiem nieźle, choć w sumie myślałem, że wyniki będą jeszcze lepsze – mówi też Kacper Cyrcan z SP nr 10 we Włocławku.
- Z polskiego mam 64 procent, jest ok – dodaje Mateusz Szymanowicz z tej samej szkoły. - Teraz idziemy złożyć dokumenty do szkoły średniej. Z kolegą zdecydowaliśmy się na Zespół Szkół Technicznych, kierunek technik informatyk.
- Uczniowie, którzy pojawili się w szkole po zaświadczenia mówili, że są zadowoleni z wyników egzaminów i z pewnością nie przeszkodzą im one dostać się do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Czy tak będzie faktycznie, okaże się za kilka dni - mówi Paweł Błaszak dyrektor SP nr 8 w Inowrocławiu.
Rafał Pierzchalski, dyrektor SP nr 14 w Inowrocławiu mówi, że był problem z zalogowaniem się na stronę internetową, gdzie można sprawdzić wyniki egzaminów klas ósmych. - Z pewnością to efekt przeciążonego serwera. Każdy chce zobaczyć jak wypadł. Udało mi się jedynie zajrzeć na wyniki z języka polskiego. Wszystko wskazuje, że są powyżej średniej. Jednak bez wyników z matematyki i języka obcego ostatecznego podsumowania dokonać nie można - skomentował dyrektor.
Potrzebna analiza
Jeśli jednak wziąć pod uwagę dane dla regionu, to nie jest już tak różowo. Średni wynik z egzaminu ósmoklasisty to dla regionu 56,21 proc. Dla porównania, najwyższe wyniki uzyskali uczniowie w województwie małopolskim – 62,03 proc., a najsłabsze w warmińsko-mazurskim (54,89 proc.).
- To, że egzamin został przesunięty, nie powinno mieć wpływu na jego wyniki - mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Uczniowie mieli wręcz więcej czasu na przygotowanie. Można zadawać sobie pytania o wpływ nauki zdalnej, o poziom trudności testów itp., ale jest za wcześnie, aby już na tym etapie wyciągać konkretne wnioski. Weźmy też pod uwagę, że egzamin odbywał się dopiero po raz drugi, a przystępowali do niego uczniowie, którzy nie przeszli całego nowego cyklu kształcenia.
W całym kraju do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 343 tys. uczniów. W województwie kujawsko-pomorskim było to prawie 19,5 tys. ósmoklasistów.
