Pandora Papers: Wyciek 12 mln dokumentów, wśród podejrzanych premier Czech i wielu miliarderów

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Wyciek dokumentów finansowych Pandora Papers pokazuje, jak ludzie wpływowi i bogaci ukrywają swoje aktywa w rajach podatkowych.

Najnowszy wyciek dokumentów finansowych Pandora Papers wykazał, jak politycy, biznesmeni i celebryci ukrywają pieniądze w rajach podatkowych.

W największe śledztwo dziennikarskie tego typu zaangażowało się 650 dziennikarzy z 117 krajów. Efektem ich pracy są nazwiska 35 byłych i obecnych przywódców, biznesmenów, artystów i ludzi innych profesji. Ujawniono wiele informacji o majątkach i transakcjach między innymi Tony'ego Blaira, Shakiry, polityków pakistańskich, króla Jordanii i innych.

Jednym z nich jest premier Czech Andrej Babisz, który kontroluje jedną z największych firm w Czechach, Agrofert i w 2009 roku założył kilka firm, na których konta przelano 15 milionów euro. Wydano je na zakup nieruchomości na południu Francji. Nie wiadomo, skąd Babisz miał pieniądze, nie ujawnił tych firm w oświadczeniach majątkowych. Tłumaczył, że do transakcji doszło, nim wszedł do polityki i nie złamał prawa. Być może w kilku krajach w tej sprawie zostanie wszczęte dochodzenie ws. podejrzenia prania brudnych pieniędzy.

W Pandora Papers pojawia się również nazwisko twórcy InPostu Rafała Brzoski, który -jak podaje "Gazeta Wyborcza" w ramach tego międzynarodowego śledztwa- mógł obniżać sobie podatki należne Polsce, dzięki transakcjom na Cyprze. W oświadczeniu Brzoska napisał: „Dzisiejszą publikację GW na temat spółek cypryjskich, sugerującą, że mógłbym podejmować działania niezgodne z prawem, ze względu na szereg zawartych w niej nieprawdziwych informacji, a także błędów wynikających z braku merytorycznej wiedzy lub zlej intencji dziennikarza, trudno nazwać poważnym materiałem dziennikarskim”.

Dzięki przeciekowi akt dowiadujemy się, że prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, oskarżany o korupcję w swoim kraju z członkami swojej rodziny i współpracownikami miał potajemnie angażować się w transakcje nieruchomości na Wyspach Brytyjskich. Ich wartość szacuje się na 400 milionów funtów. Alijewowie mieli nabyć 17 nieruchomości, w tym biurowiec w Mayfair, najbogatszej dzielnicy Londynu.

Kolejnym „bohaterem” dziennikarskiego śledztwa jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w czasie kampanii wyborczej miał przekazać 25 proc. swoich udziałów w spółce offshore przyjacielowi, który pracuje dziś jako jego doradca. Dziennikarze przypominają, że Zełenski szedł do władzy z hasłami likwidacji korupcji na Ukrainie.

Z kolei jordański monarcha Abdullah II poprzez spółki offshore na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych nabył kilkanaście nieruchomości w Wielkiej Brytanii i USA o wartości 70 milionów funtów. Prawnicy króla przekonują, że nieruchomości zakupiono z prywatnych pieniędzy króla, z których finansuje on też wiele projektów dla rodaków.

Wśród innych rewelacji w dokumentach Pandory znalazł się prezydent Kenii Uhuru Kenyatta i sześciu członków jego rodziny. Potajemnie nabyli sieć firm offshore. Członkowie najbliższego kręgu pakistańskiego premiera Imrana Khana, w tym ministrowie gabinetu i ich rodziny, posiadają firmy warte miliony dolarów. Firma prawnicza założona przez prezydenta Nicosa Anastasiadesa z Cypru miała fałszywych właścicieli szeregu firm offshore, aby ukryć prawdziwego właściciela - byłego rosyjskiego polityka oskarżonego o defraudację.

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso, były bankier, zastąpił panamską fundację, która dokonywała płatności na rzecz członków swojej bliskiej rodziny, funduszem powierniczym z siedzibą w Południowej Dakocie w USA.

Jest to najnowszy z serii przecieków w ciągu ostatnich siedmiu lat, po FinCen Files, Paradise Papers, Panama Papers i LuxLeaks.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl