Patrisse Cullors, współzałożycielka ruchu Black Lives Matter, rezygnuje z pracy dla tej organizacji. Dlaczego odchodzi?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Patrisse Cullors, współzałożycielka ruchu Black Lives Matter, rezygnuje z pracy dla tej organizacji. Dlaczego odchodzi?
Patrisse Cullors, współzałożycielka ruchu Black Lives Matter, rezygnuje z pracy dla tej organizacji. Dlaczego odchodzi? Invision/Invision/East News
Nie do końca wiadomo, jaka jest faktyczna przyczyna odejścia założycielki z Black Lives Matter. Jak donosi BBC News, w kwietniu 2021 r. badano finanse 37-letniej aktywistki. A wszystko to po informacji, ze stała się właścicielem czterech domów. Patrisse Cullors wyjaśniła, że ​​zrezygnuje z Black Lives Matter Global Network Foundation (BLMGNF), aby skupić się na swojej pisaniu drugiej książki oraz umowie telewizyjnej z Warner Bros.

Patrisse Cullors, współzałożycielka Black Lives Matter, rezygnuje z pracy dla tej organizacji. Piątek jest jej ostatnim dniem w fundacji, którą kierowała od początku. Black Lives Matter powstał jako hashtag w 2013 roku i od tego czasu stał się ruchem globalnym.

Nie do końca wiadomo, jaka jest faktyczna przyczyna odejścia założycielki z Black Lives Matter. Jak donosi BBC News, w kwietniu 2021 r. badano finanse 37-letniej aktywistki. A wszystko to po informacji, ze stała się właścicielem czterech domów.

Patrisse Cullors wyjaśniła, że ​​zrezygnuje z Black Lives Matter Global Network Foundation (BLMGNF), aby skupić się na swojej pisaniu drugiej książki oraz umowie telewizyjnej z Warner Bros. - Z mądrymi, doświadczonymi i zaangażowanymi osobami wspierającymi organizację wiem, że BLMGNF jest w dobrych rękach. Program fundacji pozostaje ten sam - wykorzenienie białej supremacji i zbudowanie afirmujących życie instytucji - oświadczyła Cullors.

Aktywistka powiedziała agencji AP, że jej rezygnacja była planowana od ponad roku i nie była związana z twierdzeniami, że wykorzystała darowizny w celu nabycia nieruchomości. Jak dodała, nie ma dowodów na to, że to zrobiła. - To były prawicowe ataki, które próbowały mnie zdyskredytować - dodała.

BLM Foundation w lutym 2021 r. poinformowała agencję AP, że w związku z zeszłorocznymi protestami po zabójstwie George’a Floyda w Minneapolis w stanie Minnesota zebrano 90 milionów dolarów na pomoc innym ofiarom podobnych zdarzeń. Z informacji fundacji wynikało, że ​​zakończyła 2020 r. z saldem ponad 60 milionów dolarów na plusie, po uwzględnieniu kosztów operacyjnych, dotacji dla organizacji i innych wydatków fundacji.

W zeszłym miesiącu dziennik „New York Post” poinformował, że Patrisse Cullors - przedstawiająca się jako marksistka - kupiła luksusowy dom za 1,4 miliona dolarów w Topanga Canyon, niedaleko Malibu w Kalirornii, a także jest właścicielem trzech innych domów, w tym rancza w stanie Georgia.

BBC News przypomina, że Facebook zakazał użytkownikom dzielenia się historią opisaną przez nowojorski dziennik, powołując się na obawy dotyczące prywatności, a czarnoskóry dziennikarz informował, że został zablokowany na swoim koncie na Twitterze za opublikowanie artykułu.

Tymczasem także niektórzy czarni aktywiści wezwali do zbadania, czy Cullors wykorzystała fundusze organizacji, aby się wzbogacić.
W kwietniu fundacja poinformowała, że ​​założycielka Black Lives Matter w latach 2013-2019 otrzymała za swoją pracę 120 000 dolarów.

Fundacja Black Lives Matter oświadczyła też, że „jako zarejestrowana organizacja non-profit nie może i nie zaangażowała żadnych środków organizacyjnych w celu zakupu majątku osobistego przez żadnego pracownika lub wolontariusza. Wszelkie insynuacje lub twierdzenia przeciwne są kategorycznie fałszywe”.

Początki ruchu Black Lives Matter sięgają 2013 r., kiedy to w mediach społecznościowych został rozpowszechniony hasztag „BlackLivesMatter”. Jego powstanie związane było z uniewinnieniem George’a Zimmermana, członka straży sąsiedzkiej, który w lutym 2012 r. podczas patrolu zabił nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina. Hasztag został stworzony przez trzy aktywistki - Alicię Garzę, Patrisse Cullors i Opal Tometi.

Trayvon Martin, 17-letni Afroamerykanin z Miami Gardens na Florydzie, zginął 26 lutego 2012 r. śmiertelnie postrzelony w Sanford na Florydzie przez George’a Zimmermana.

W sierpniu 2014 r. członkowie Black Lives Matter zorganizowali swój pierwszy protest nazwany „Black Lives Matter Freedom Ride”. Protest odbyły się w Ferguson oraz pobliskim Saint Louis, w stanie Missouri, po zabójstwie czarnoskórego nastolatka Michaela Browna.

9 sierpnia 2014 r. 18-letni Michael Brown Jr. został śmiertelnie postrzelony przez 28-letniego policjanta Fergusona Darrena Wilsona w mieście Ferguson w stanie Missouri na przedmieściach St. Louis. Wilson wystrzelił w kierunku Browna dwanaście kul. Brown został trafiony sześć razy, wszystkie w przód ciała.

Tymczasem pogrążeni w żałobie rodzice wspomnianego Michaela Browna oraz Breonny Taylor - dwóch Afroamerykanów, których śmierć z rąk białych policjantów była często cytowana przez Black Lives Matter - według mediów w zeszłym miesiącu podobno skarżyli się, że organizacja nie zrobiła nic, aby im pomóc.

Breonna Taylor była ratowniczką medyczną i została zastrzelona przez policję w swoim mieszkaniu w Louisville w stanie Kentucky 13 marca 2020 r. Wydarzenie to wywołało protesty przeciwko brutalności policji w Stanach Zjednoczonych.

5 czerwca 2020 r. w rocznicę urodzin Breonny Taylor w mediach społecznościowych wiele osób używało hastagu "#SayHerName", by upamiętnić jej śmierć, a także przypomnieć inne czarne kobiety, które zostały zabite przez policję w USA (Tanisha Anderson, Atatiana Jefferson).

Rok temu podczas uroczystości rocznicowych śmierci Michaela Browna jego tata Michael Brown Senior odwiedził mural poświęcony Breonnie Taylor. Stojąc w Louisville przed dwupiętrowym muralem przedstawiającym Breonnę Taylor powiedział, że cieszy się, że przyjechał. I dodał, że on, podobnie jak wielu innych w całym kraju, chce sprawiedliwości dla rodziny Taylor. - Mogę sobie tylko wyobrazić, przez co rodzina przechodzi każdego dnia, kiedy budzi się nie widząc uśmiechów córki. Nie może z nią porozmawiać. Żadnych uścisków - powiedział.

Społeczeństwo amerykańskie odbiera ruch różnie, co uzależnione jest przede wszystkim od rasy respondentów. W opozycji do ruchu zaczęto promować hasztag „All Lives Matter”, który był jednak krytykowany za niezrozumienie bądź umniejszanie przesłania "Black Lives Matter". Po zastrzeleniu dwóch policjantów w Ferguson w użyciu znalazł się również hasztag „Blue Lives Matter”, używany przez zwolenników policji.

W 2014 r. American Dialect Society wybrało #BlackLivesMatter jako słowo roku. Amerykański magazyn „Yes!” wybrał #BlackLivesMatter jako jeden z dwunastu hasztagów, które w 2014 roku zmieniły świat.

Patrisse Cullors urodziła się w 1983 r. w Los Angeles, w stanie Kalifornia. Dorastała w Pacoima, jednej z uboższych dzielnic w San Fernando Valley. Ma dziewiątkę rodzeństwa. Była wychowywana przez samotną matkę. Patrisse Cullors Ukończyła Grover Cleveland High School. W wieku 16 lat miała swój coming out przed rodziną, której to powiedziała, że identyfikuje się jako osoba queer (społeczność LGBT), następnie wyprowadziła się do Los Angeles. Jako młoda osoba dołączyła do Bus Riders Union.

Otrzymała stypendium Fulbrighta, które umożliwiło jej dostanie się na Uniwersytet Kalifornijski. W 2012 r. ukończyła studia na kierunku religia i filozofia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl