Przejęcie na własność znaku handlowego, jaką jest hasło "White Lives Matter", było dla Ramsesa Ja i Quintona Warda trudną decyzją, jak relacjonują.
Kanye West jak fanatyk
Ward tak wyjaśnił ich motywację:
- Kiedy stało się jasne, że ktoś może czerpać z tego znaczne zyski - ponieważ jak widzieliście, mimo że (West) mówi czasem naprawdę bolesne, dzielące, a czasem szalone rzeczy i zachowuje się niekiedy jak fanatyk - za każdym razem gdy on coś wypuszcza, to się wyprzedaje
- opowiadał CNN.
Ward dodał, że to wyrażenie ma większe możliwości przetrwania, niż ktokolwiek mógłby podejrzewać. Według gospodarza Civic Cipher najlepszym scenariuszem będzie to, że nikt nie wypowiada tego hasła w nadchodzących miesiącach.
Cenzura czy odpowiedzialność?
Autorzy radiowej audycji uważają posiadanie przez siebie znaku towarowego za „odpowiedzialność”. Jej przejawem ma być upewnienie się, że znak nie trafi w niepowołane ręce i że nikt nie skorzysta na określeniu, które Liga Przeciw Zniesławieniu określiła jako „hasło nienawiści”. Wyrażenie to jest używane przez grupy zwolenników białej supremacji, w tym Ku Klux Klan, i opisane jako rasistowska odpowiedź na ruch Black Lives Matter.
White Lives Matters debituje na salonach
Jak wynika z danych Amerykańskiego Urzędu ds. Patentów i Znaków Towarowych, hasło "White Lives Matter" zostało zgłoszone po raz pierwszy w zeszłym miesiącu. Zdarzenie miało miejsce tego samego dnia, w którym West nosił koszulę z wizerunkiem papieża Jana Pawła II na przedzie i napisem „White Lives Matter” na plecach. W koszulce pojawił się niespodziewanie na wybiegu podczas paryskiego tygodnia mody. Osoba, która początkowo zastrzegła znak towarowy, przeniosła własność na firmę Ja i Warda, Civic Cipher LLC kilka tygodni później, zgodnie z danymi pochodzącymi z urzędu. Firma potwierdziła, że pierwotny właściciel znaku towarowego jest słuchaczem ich programu i chce pozostać anonimowy.
Ja powiedział CNN, że posiadanie znaku towarowego oznacza posiadanie wyłącznego prawa do sprzedaży odzieży z tym hasłem.
- Myślę, że ten manewr miał przede wszystkim zapewnić, aby inni ludzie nie czerpali z tego korzyści
- dodał.
Kanye West szokuje czarną społeczność USA
West, który legalnie zmienił nazwisko na Ye, wygłosił przez lata wiele oświadczeń, które rozgniewały mnóstwo członków czarnoskórej społeczności w USA. Wśród opinii Westa, które rozjuszyły najbardziej, było między innymi upieranie się, że niewolnictwo było „wyborem”, a „rasizm jest przestarzałym pojęciem”. Ostatnie antysemickie uwagi rapera spowodowały, że firmy, z którymi był powiązany, zerwały z nim współpracę, co stało się początkiem końca jego kadencji na Liście Miliarderów Forbesa.
Źródło: CNN
TD
