Pełnomocnik komitetu wyborczego Karola Nawrockiego złoży skargę do Sądu Najwyższego na uchwałę PKW

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Pełnomocnik komitetu wyborczego Karola Nawrockiego złoży skargę do Sądu Najwyższego na uchwałę PKW w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących wyborów prezydenckich – poinformowali posłowie PiS Przemysław Czarnek oraz Andrzej Śliwka. W uchwale chodzi m.in. o kolejek ustawiających się przed lokalami wyborczymi po godz. 21:00.

Spis treści

Pełnomocnik komitetu Nawrockiego złoży skargę na uchwałę PKW

Posłowie PiS Przemysław Czarnek oraz Andrzej Śliwka podczas konferencji prasowej zapowiedzieli, że pełnomocnik komitetu wyborczego Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta popieranego przez PiS, złoży skargę do Sądu Najwyższego na uchwałę PKW w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 18 maja.

– Tam jest kilka rzeczy i nieścisłości, które chcemy podnieść w naszej skardze do SN, natomiast dwie w naszym przekonaniu są najważniejsze – mówił Czarnek.

Zdaniem posła PiS – pierwsza – jak to określił – „absurdalna” interpretacja, dotyczy kolejek ustawiających się poza lokalami wyborczymi po godz. 21:00.

– Przepisy Kodeksu Wyborczego jednoznacznie stanowią, że głosowanie odbywa się w godzinach od 7:00 do 21:00. Jednoznacznie również stanowią, że przewodniczący obwodowej komisji kończy pracę i zamyka lokal komisji o 21:00. Jednoznacznie również wskazują, że głosować wyjątkowo po 21:00 mogą również ci wyborcy, którzy się zgłosili do lokalu komisji – argumentował.

Dodał, że „nigdzie nie jest napisane w Kodeksie Wyborczym, że mogą się ustawiać kolejki, które będą głosowały przez następne kilka godzin i te kolejki będą gdzieś pilnowane przez członków obwodowej komisji”. Zdaniem posła Czarnka interpretacja przepisów Kodeksu Wyborczego to „całkowity absurd i rodzi to wiele wątpliwości, nieporozumień, również na tle tego, co się działo 15 października 2023 roku (podczas ostatnich wyborów parlamentarnych)”.

Jako drugą kwestię, w której sprawie zostanie złożona skarga do Sądu Najwyższego przez komitet wyborczy Karola Nawrockiego, Czarnek wskazał zapisy uchwały dotyczące obserwatorów społecznych.

– Nie może być tak, jak przyjęła PKW, że obserwatorzy mogą zgłaszać się i mają uprawnienia tak samo jak mężowie zaufania, że mogą zgłaszać się do obwodowej komisji wyborczych, legitymując się wyłącznie skanem upoważnienia – powiedział.

Ocenił, że „otóż tego rodzaju interpretacja przepisów przez PKW poczyniona w tych wytycznych, w naszym przekonaniu rodzi możliwość wielkiego chaosu i nieporozumień wokół tego, czy w ogóle ci, którzy zgłaszają się do obwodowych komisji wyborczych, są obserwatorami czy nie, bo komisja nie jest w stanie weryfikować nie oryginału, tylko skanu takiego zaświadczenia od pełnomocnika wyborczego”.

Zdaniem posła Andrzeja Śliwki przepisy w zakresie przebiegu głosowania, w tym godzin, w których ono się odbywa oraz przepisy dotyczące obserwatorów w obwodowych komisjach wyborczych są jasne, dlatego też „twórcza interpretacja PKW nie powinna się ostać”.

Uchwała PKW. Co się w niej znalazło?

Zgodnie z punktem 93 Uchwały nr 165/2025 PKW z dnia 23 kwietnia 2025 roku w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 roku, „wyborcom przybyłym do lokalu, w tym wyborcom, którzy – z uwagi na warunki lokalowe – ustawili się w kolejce przed lokalem wyborczym przed godziną 21.00, należy umożliwić oddanie głosu”. W punkcie 94 Uchwały zapisano, że „komisja zobowiązana jest do zagwarantowania, aby poza nimi nie mogły głosować inne osoby, które przybyły do lokalu wyborczego (ustawiły się w kolejce) po godzinie 21:00”.

Jako działania, które podjąć powinni w takiej sytuacji członkowie obwodowej komisji wyborczej, wskazano w punkcie 95 wydawanie wyborcom przybyłym do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania oznaczonych pieczęcią komisji kartek i/lub zabezpieczenie końca kolejki przez członka komisji.

„Kolejka cały czas musi być bowiem pilnowana, aby wyborcy przybyli po 21.00 nie mogli zagłosować (np. przez członków komisji, którzy rotacyjnie będą pilnowali kolejki na jej końcu i z boków)” – napisano w uchwale.

Zgodnie z punktem 17 uchwały, obserwatorzy społeczni przed przystąpieniem do swoich czynności, poza dokumentem tożsamości, przedstawiają przewodniczącemu komisji „zaświadczenie podpisane przez osobę działającą w imieniu organu uprawnionego do reprezentowania na zewnątrz stowarzyszenia/fundacji”.

„Zaświadczenia mogą różnić się między sobą wyglądem i układem graficznym, ale ich treść musi odpowiadać wzorowi ustalonemu przez Państwową Komisję Wyborczą. Zaświadczenie może zostać przedstawione jako jego odwzorowanie cyfrowe opatrzone własnoręcznym podpisem (w formie skanu). Na podstawie przedłożonego komisji zaświadczenia, wskazującego numer, pod którym stowarzyszenie lub fundacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, członek komisji weryfikuje uprawnienie do wyznaczenia obserwatorów społecznych przez dane stowarzyszenie lub fundację” – stwierdzono.

Co mówi Kodeks Wyborczy?

Według art. 39 ust. 2 Kodeksu Wyborczego, „głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00”.

„O godzinie zakończenia głosowania przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarządza zakończenie głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania” – brzmi ust. 4.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl