Pieluchy z zawartością toksycznych substancji. Sanepid ostrzega
Francuski sanepid stwierdził w pieluchach obecność substancji chemicznych na poziomie wyższym od dopuszczalnego. Mowa o takich substancjach jak:
- dioksyny,
- furany,
- glisofaty.
Gérard Lasfargues, dyrektor generalny l'Agence Natiional de Securite Sanitaire, mówi o obecności glisofatu (organiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów) oraz wskazuje na PCB, czyli polichlorowane bifenyle, dioksyny lub furany, które pochodzą prawdopodobnie z procesów bielenia jednorazowych pieluch.
Niebezpieczeństwo takiej mieszanki toksyn wynika z ich kumulacji w organizmie, a każde dziecko w swoich trzech pierwszych latach życia zużywa aż 4000 pieluch. Francuski sanepid ostrzega: Nie można wykluczyć zdrowotnego zagrożenia dla maluszków.
Dziecko zaśnie niemal wszędzie. Nie wierzysz? Zobacz to [ZDJĘCIA]
Francuski sanepid zwrócił się do producentów i władz publicznych o niezwłoczne podjęcie kroków w celu poprawy sytuacji. Producenci mają doprowadzić do maksymalnej redukcji szkodliwych substancji w pieluchach, ale też jasno i uczciwie na opakowaniu informować klientów o tym, co zawierają pieluchy. Władze publiczne zostały zobowiązane do:
- wzmocnienia kontroli substancji chemicznych,
- wprowadzenia bardziej restrykcyjnych uregulowań zarówno na gruncie francuskim, jak i europejskim.
Warto też dodać, że o tym, iż dodawane do pieluch substancje zapachowe mogą wywoływać alergie l'Institut Nacional de Consommation informował opinię publiczną już w 2017 r.
Czy ostrzeżenie ws. pieluch we Francji obowiązuje także w Polsce? Tak. Na szczęście także w Polsce pieluchy jednorazowe badane sa na bieżąco i na razie brak ostrzeżenia dotyczących rynku polskiego.
Pieluszkowe zapalenie skóry jest wywoływane przez wiele czynników m.in. długotrwała wilgoć, brak dostępu powietrza, mydło, uczulenia na chemikalia i farby, amoniak wydzielający się, gdy bakterie rozkładają mocz (rozwój mikrobów – bakterii lub drożdżaków – może być również reakcją na określone pożywienie). Badania wskazują, że stosowanie pieluch jednorazowych znacząco przyczynia się do rozwoju choroby.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego