Urszula Zielińska z Zielonych, kandydatka nr 2 na liście Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, przyznała, w rozmowie z Radiem Zet, że jest dogadana z Donaldem Tuskiem ws. zrewidowania, w ciągu pierwszych 100 dni rządów, planów związanych z energetyką jądrową w Polsce. Zapowiedziała, że, jako nowa władza, przyjrzą się umowie z Amerykanami na budowę pierwszej polskiej elektrowni i rozważą jej wypowiedzenie.
Koalicja Obywatelska zerwie umowę z USA na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej? "Musimy wszystko wziąć pod uwagę"
- Dogadamy się z Donaldem Tuskiem tak, że dzisiaj plany związane z energetyką jądrową mają jedną wielką wadę. One nie mają żadnego rachunku finansowania ekonomicznego. Tam po prostu nie ma biznes planu. To, na co się zgodziliśmy, to nasz konsensus w Koalicji Obywatelskiej na to, że, przez pierwsze 100 dni nowego rządu, który będzie miał większość, przygotujemy plan finansowania energetyki opartej na OZE, i tego, czego nie zrobił polski rząd, planu rozwoju energetyki jądrowej.
- A co z umową z Amerykanami, którzy mają budować pierwszą elektrownię jądrową? - zapytała dziennikarka.
- Musimy się dowiedzieć, na ile jest ona zobowiązująca, i jakie kary grożą nam za zerwanie, odstąpienie od tej umowy - odparła Zielińska.
- Czy Koalicja Obywatelska bierze pod uwagę zerwanie tej umowy? - dopytywała prowadząca audycję.
- My musimy wszystko przejrzeć i wszystko wziąć pod uwagę - oczywiście - usłyszała w odpowiedzi.
Elektrownia atomowa w Polsce. Podpisano umowę projektową z USA
Umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisano 27 września w Warszawie podczas uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Dokument podpisali: prezes PEJ Mateusz Berger, prezes Westinghouse Patrick Fragman oraz John Howanitz z firmy Bechtel.
– Tak, jak wiek XX należał do węgla i ropy, tak wiek XXI należy do atomu – mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki. – Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które jest sprawdzone technologicznie i zweryfikowane co do bezpieczeństwa, jest waśnie energetyka jądrowa, która ma dziś swój wielki dzień – dodał.
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
źródło: i.pl. pap
lena