Trwa relacja na żywo z pierwszej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. By śledzić ją na bieżąco, wystarczy odświeżać stronę (klawisz f5).
W porządku obrad środowej sesji znajduje się zarówno ślubowanie Hanny Zdanowskiej jak i radnych VIII kadencji. Wybrany zostanie również przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. Początek obrad o godzinie 9.
CZYTAJ TEŻ: Hanna Zdanowska ponownie prezydentem Łodzi!
Rozpoczynamy relację pierwszej sesji nowej kadencji Rady Miejskiej w Łodzi.
godz. 9.15
Radni miejscy nowej kadencji siadają w ławach sali obrad. Na balkonie pojawiło się mnóstwo osób z transparentami, m.in. "215 tysięcy głosów - wybraliśmy Hankę!".
godz. 9.17
Komisarz Wyborczy w Łodzi Joanna Pieńkowska pogratulowała samorządowcom wyboru do Rady Miejskiej w Łodzi.
godz. 9.19
Radny Senior Bogusław Hubert otworzył I sesję VIII kadencji Rady Miejskiej w Łodzi.
godz. 9.27
Po wprowadzeniu sztandaru Łodzi, odegraniu hymnu państwowego i hejnału miasta rozpoczęło się wręczenie radnym zaświadczeń o wyborze przez przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Łodzi.
godz. 9.35
Rozpoczyna się ślubowanie radnych. Najmłodsza radna Antonina Majchrzak (21 lat) odczytuje rotę ślubowania.
godz.9.40
Wręczenie prezydent Hannie Zdanowskiej zaświadczenia o wyborze. Na sali obrad burza oklasków. Prawie wszyscy wstali. Siedzą jedynie radni PiS.
godz. 9.45
Prezydent Hanna Zdanowska złożyła ślubowanie, a następnie rozpoczęła wystąpienie, którego wszyscy oczekiwali.
- Znacie mnie od lat, wiecie, że dam z siebie wszystko, aby dalej zmieniać Łódź. Tego samego oczekuję od Was. Liczę na jeszcze lepszą współpracę, jeszcze większe zaangażowanie i zainteresowanie sprawami miasta - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Poprawimy jakość życia mieszkańców tam, gdzie tego od nas najbardziej oczekują. W ciągu najbliższych 5 lat zrealizujemy Plan dla Osiedli. Mamy do przebudowania i wyremontowania blisko 200 km ulic, ponad 220 km chodników oraz 100 żłóbków, szkół i przedszkoli. Będziemy tworzyć osiedlowe place zabaw, skwery i parki.
godz. 9.55
Prezydent Hanna Zdanowska w wystąpieniu zwraca się do opozycji z PiS.
- Radnych dzisiejszej opozycji zapraszam do współpracy i pragnę zapewnić, że nie ma we mnie nawet odrobiny triumfalizmu. Czas kampanii, w której mieszkańcy jasno dali do zrozumienia, że nie akceptują agresywnej retoryki, personalnych ataków i manipulacji odkreślam grubą kreską. Zapominam o wszystkich nieprzyjemnościach i osobistych przykrościach. Do wszystkich radnych apeluję: legitymacje partyjne zostawcie przed drzwiami tej sali. Tu wszyscy jesteśmy łodzianami. Tu liczy się tylko Łódź.
godz. 10.05
Przerwa w obradach przeznaczona na gratulacje i wręczenie kwiatów radnym i prezydent Hannie Zdanowskiej.
godz. 10.30
Rozpoczyna się wybór przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Jedynym kandydatem jest Marcin Gołaszewski, przewodniczący Zarządu Nowoczesnej Regionu Łódzkiego. Kandydował do rady z KWW Hanny Zdanowskiej, zdobywając 10.858 głosów. Radni głosują tajnie, oddając głos za, przeciw lub wstrzymując się.
godz.10.31
Briefing prasowy Hanny Zdanowskiej. Prezydent Łodzi odniosła się od słów wojewody Zbigniewa Rau, który przekonywał, że Hanna Zdanowska nie może pełnić funkcji prezydenta Łodzi jako osoba skazana prawomocnym wyrokiem. Prezydent Łodzi powiedziała, że nawet prawicowi prawnicy, którzy z nią nie sympatyzują, nie widzą możliwości odwołania jej z funkcji prezydenta. Dodała, że wyciąga rękę do radnych PiS, bo w poprzedniej kadencji nie widziała chęci współpracy z ich strony.
Hanna Zdanowska zapowiedziała, że jutro przedstawi wiceprezydentów, których ma być czterech. Prezydent Łodzi odniosła się również do łez, które pojawiły się w jej oczach, gdy otrzymała zaświadczenie o wyborze. Przyznała, że była wzruszona. Dodała, że 215 tys. głosów to nie tylko wzruszenie, ale również zobowiązanie i odpowiedzialność.
godz. 10.45
Rozpoczyna się procedura wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Jest jeden kandydat Marcin Gołaszewski, przewodniczący Zarządu Nowoczesnej Regionu Łódzkiego, który startował do rady z KWW Hanny Zdanowskiej i dostał 10.858 głosów. Marcin Gołaszewski poprosił radnych o kredyt zaufania. Wybór przewodniczącego był tajny. Głosowało 39 spośród 40 radnych i wszyscy byli za Marcinem Gołaszewskim.
godz. 10.59
Marcin Gołaszewski przejmuje prowadzenie obrad Rady Miejskiej od Bogusława Huberta, Radnego Seniora.
godz. 11.10
Rozpoczyna się procedura zmierzająca do wyłonienia wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Radny Adam Wieczorek z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej zgłosił na to stanowisko Bartosza Domaszewicza z klubu KO, radny Małgorzata Moskwa-Wodnicka z klubu SLD zgłosiła Małgorzatę Niewiadomską-Cudak z klubu SLD, a szef klubu radnych PiS Radosław Marzec zgłosił Krzysztofa Stasiaka z PiS.
godz. 11.20
Marcin Gołaszewski po wyborze na przewodniczącego Rady Miejskiej powiedział "Dziennikowi Łódzkiemu", że najpierw musi odnaleźć się w nowej roli, żeby wprowadzić później zmiany w funkcjonowaniu rady. Chce zrezygnować z nadmiernego drukowania dokumentów dla radnych i przejść na system elektroniczny. Nie zamierza drukować kilkuset stron projektu budżetu Łodzi dla każdego radnego, bo to nieekonomiczne i nieekologiczne. Chce też usprawnić pracę rady, aby sesje nie odbywały się w godzinach nocnych.
- Chcę, aby radni mieli czas na spotkania z mieszkańcami. Radni nie mogą być anonimowi. Jeśli kończą obrady o godz. 1 w nocy, to nie spotkają się o godz. 7 z mieszkańcami. Dlatego chcę, aby decyzje zapadały w komisjach, a te rekomendowały radzie najlepsze rozwiązania - powiedział Marcin Gołaszewski dodając, że jednomyślność w jego poparciu na funkcję przewodniczącego świadczy o kredycie zaufania ze strony PiS. Zapewnił, że nie wchodzi w konflikty, tylko szuka dobrych rozwiązań.
Czytaj też: Przemówienie Hanny Zdanowskiej podczas zaprzysiężenia na prezydenta Łodzi
godz. 11.40
Przewodniczący klubu radnych PiS Radosław Marzec odniósł się do wystąpienia prezydent Hanny Zdanowskiej. Powiedział "Dziennikowi Łódzkiemu", że Hanna Zdanowska co 4 lata podczas ślubowania mówi te same słowa, które nijak mają się z rzeczywistością.
- To puste słowa wypowiadane przez panią prezydent, co widać po naszych poprawkach zgłaszanych do budżetu miasta - mówi Radosław Marzec. - Wszystkie poprawki PiS były odrzucane lub przywłaszczane przez koalicję. Nie widzimy dobrej woli współpracy. Klub PiS będzie nadal działał dla Łodzi. Będziemy dbać, żeby zmniejszyły się korki, drogi nie były zwężane i zachowana była zieleń. Będziemy walczyć o nowe inwestycje. Każdy dobry projekt dla Łodzi może liczyć na nasze poparcie.
godz. 12.02
Na wiceprzewodniczący Rady Miejskiej wybrano Bartosza Domaszewicza (KO), Małgorzatę Niewiadomską-Cudak (SLD) i Krzysztofa Stasiaka (PiS).
godz. 12.10
Przewodniczący Marcin Gołaszewski ogłosił przerwę w obradach do godz. 13.
godz. 13.06
Obrady zostały wznowione. Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi poprzedniej kadencji, pogratulował wyboru nowemu przewodniczącemu Marcinowi Gołaszewskiemu. Radny Tomasz Kacprzak złożył pierwszą w tej kadencji interpelację do prezydent Łodzi. Zwrócił się o remont chodników na ul. Zakładowej i Hetmańskiej.
godz. 13.15
Radny Włodzimierz Tomaszewski (PiS) zabrał głos w wolnych wnioskach i odniósł się do wystąpienia prezydent Hanny Zdanowskiej.
- Słyszeliśmy, że Łódź jest wzorem dla innych miast. Tak powinno być, ale wiele rankingów wskazuje, że tak nie jest - powiedział Włodzimierz Tomaszewski.
godz. 13.17
Radny Sebastian Bulak (PiS) zapytał sekretarz miasta, dlaczego nie dostał odpowiedzi na interpelację w sprawie szczegółów programu "Mia100 Kamienic". Interpelację do prezydent Łodzi złożył 21 marca, później otrzymywał pisma z przedłużeniem terminu udzielenia odpowiedzi. Ostatnie pismo wskazuje termin odpowiedzi na 14 grudnia. - Co się dzieje że miasto nie ma dokumentów i nie może mi odpowiedzieć na pytania - dziwił się Sebastian Bulak. Odpowiedzi nie otrzymał, bo na sali obrad nie było sekretarz miasta.
godz. 13.20
Radni powołują komisje Rady Miejskiej. W tej kadencji będzie nowa komisja - skarg, wniosków i petycji. Zgłosili się do niej Kamil Jeziorski, Kamil Deptuła, Damian Raczkowski i Marcin Hencz.
godz. 14.02
Rada Miejska w Łodzi wybrała przewodniczących komisji rewizyjnej i inwentaryzacyjnej. Przewodniczących tych komisji wybiera cała rada. Przewodniczących pozostałych komisji wybierają członkowie tych gremiów na pierwszym posiedzeniu. Komisji rewizyjnej będzie przewodniczył Włodzimierz Tomaszewski (PiS), a inwentaryzacyjnej Rafał Markwant (PiS).
godz. 14.10
Przewodniczący rady Marcin Gołaszewski ogłosił przerwę w obradach do 28 listopada. Ma to związek z faktem, że pierwsze czytanie projektu budżetu Łodzi na 2019 rok powinno odbyć się na pierwszym posiedzeniu rady po prezentacji tego dokumentu, czyli dzisiaj. Z racji, że w samorządzie znalazło się wielu nowych radnych, a pozostali nie mieli czasu zapoznać się z projektem budżetu Łodzi, postanowiono prezentację tego dokumentu przesunąć o tydzień. Dlatego 28 listopada nie odbędzie się druga sesja Rady Miejskiej, tylko będą kontynuowane dzisiejsze obrady.
godz. 14.12
Obrady Rady Miejskiej od wielu kadencji rozpoczynały się o godz. 9. Przewodniczący Marcin Gołaszewski ogłosił, że za tydzień rozpoczną się o godz. 8.30. To pierwsza zmiana związana z prowadzeniem obrad, wprowadzona przez Marcina Gołaszewskiego.