W ciągu najbliższych dni Prawo i Sprawiedliwość zgłosi w końcu swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Będzie nim wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Informację podał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w Radiu Wnet. Najpierw, jeszcze przed ogłoszeniem nazwiska kandydata, stwierdził, że będzie on mało politycznym kandydatem.
- Zobaczymy, jak zachowają się senatorowie. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać większość. To będzie poseł, ale można powiedzieć, mało polityczny, bardziej sprawny urzędnik i prawnik - stwierdził Terlecki.
Wcześniej spekulowano, że kandydatem PiS na RPO będzie Bartłomiej Wróblewski, ale Terlecki zdementował te doniesienia.
Piotr Wawrzyk kandydatem na RPO
- Nie będzie to Bartłomiej Wróblewski. To będzie minister Piotr Wawrzyk, obecny wiceszef MSZ. Taka osoba, która – wydaje mi się – nie powinna wzbudzać jakichś nadzwyczajnych kontrowersji i sprzeciwu w opozycji - ogłosił Ryszard Terlecki.
Politycy opozycji od razu zarzucili Prawu i Sprawiedliwości, że chcą, by rzecznikiem został czynny polityk, a stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich powinna obejmować osoba niezwiązana z żadnym ugrupowaniem.
- Piotr Wawrzyk jest bardzo dobrym kandydatem. Ma doświadczenie jeśli chodzi o prawa obywatelskie. Zarówno jako minister spraw zagranicznych, ale także w swojej pracy naukowej zajmował się prawami podstawowymi, czyli obywatelskimi. Zdarza się tak, że osoby, które są posłami, obejmują następnie różne funkcje. Czasami zdarza się, że osoba, które pełni funkcję jak poseł, obejmuje inną funkcję publiczną, bo jest aktywna zawodowo w tej sferze. Takie sytuacje się zdarzają nie tylko w Polsce. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Czasem zdarza się też tak, że osoba, która nie była politykiem, a obejmuje urząd apolityczny, jest czasem bardziej upolityczniona niż niejeden poseł - stwierdziła rzeczniczka PiS-u Anita Czerwińska.
Piotr Wawrzyk pracował m.in. w Biurze Komisji Sejmowych Kancelarii Sejmu oraz Zespole Prawnym Departamentu Integracji Europejskiej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestniczył w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską, pełnił funkcję eksperta do spraw realizacji zobowiązań akcesyjnych. Współpracował z Departamentem Legislacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Brał udział w pracach komisji sejmowych i senackich zajmujących się wdrażaniem prawa Unii Europejskiej do polskiego porządku prawnego. Do 2009 był ekspertem Komisji do Spraw Unii Europejskiej.
2 lutego 2018 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W wyborach parlamentarnych w 2019 uzyskał mandat posła z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim, otrzymując 6750 głosów. W związku z tym wyborem ustąpił z funkcji w MSZ. 27 listopada 2019 powrócił do MSZ w randze sekretarza stanu. Powierzono mu sprawy związane z członkostwem Polski w UE, prawne, prawno-traktatowe, dotyczące Narodów Zjednoczonych oraz konsularne i parlamentarne.
