Ministerstwo Finansów zdecydowało o daniu więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja.
Fikus sam dopilnuje
Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.
Dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.
Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego
Jak sprawdzić i zaakceptować e-PIT
1.W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT
2.Uwierzytelnij się
•Wpisz swoje dane:
oPESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
okwotę przychodu z deklaracji za rok 2018
ojedną z kwot przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2019
i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2018 r. Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie – podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.
•lub użyj profilu zaufanego
3.Sprawdź swoje dane. Teraz możesz:
•zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)
•jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:
- wspólne z małżonkiem
- jako osoba samotnie wychowująca dzieci
•zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1 proc. podatku
•zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
•dodać inne dane (np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
•odrzucić przygotowany PIT i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT albo rozliczyć się w innej formie. Wówczas Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę
•nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone, chyba, że rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie
4.Zaakceptuj i wyślij zeznanie
Kiedy zwrot podatku
Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Urzędy skarbowe starają się jednak, aby ten termin był jak najkrótszy.
W tej sytuacji termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin składania zeznań. Termin składania zeznań przypada 30 kwietnia, a więc termin zwrotu nadpłaty liczony będzie od dnia następującego po nim, tj. od 1 maja.
Podanie rachunku osobistego właściwego do zwrotu nadpłaty nie jest obowiązkowe. Jeśli podatnik nie jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego i w aktualnie składanym zeznaniu PIT-37 nie poda rachunku osobistego właściwego do zwrotu nadpłaty, zwrot nastąpi na wskazany w poprzednich latach rachunek bankowy podatnika albo przekazem pocztowym, chyba że podatnik zażąda zwrotu nadpłaty w kasie.
Jeżeli z zeznania wynika nadpłata, podatnik może wskazać rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK), inny niż związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, na który ma nastąpić jej zwrot. Wskazany rachunek aktualizuje poprzednio zgłoszony rachunek służący do zwrotu podatku lub nadpłaty.
Gdy trzeba dopłacić podatek
Jeśli podatnik nie zaloguje się do usługi Twój e-PIT do 30 kwietnia, to przygotowane zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. W przypadku dopłaty podatku urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi podatnika o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.
Źródło: Ministerstwo Finansów
