Zmiana wysokości płacy minimalnej rzutuje na inne stawki i opłaty. Na przykład od wysokości płacy minimalnej uzależniony jest limit maksymalnej wysokości odprawy za zwolnienia grupowe. Zgodnie z prawem nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia będzie to zatem ok. 25,2 tys. zł. Wzrośnie także wysokość minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za czas niewykonywania pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (postoju) czy dodatek za pracę w nocy.
Wysokość płacy minimalnej budzi kontrowersje. Lobby pracodawców twierdzi, że może ona zniechęcać pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy. Ale związki zawodowe przekonują, że płaca minimalna w Polsce jest bardzo niska w porównaniu z innymi krajami Unii.
- Pod względem nominalnej wartości płacy minimalnej, wyrażonej w euro, Polska zajmuje 12. pozycję wśród 21 krajów Unii, które posiadają regulacje dotyczące jej wysokości - wynika z analizy, którą kilka miesięcy temu przeprowadziła firma Sedlak & Sedlak.
W przeliczeniu na wspólną walutę unijną minimalna płaca wynosiła u nas wówczas ok. 393 euro. To aż prawie pięć razy mniej niż w Luksemburgu (tutaj minimalnie zatrudniony na pełny etat pracownik musiał otrzymać 1874 euro) i blisko cztery razy mniej niż w Belgii (1502 euro).
Płaca minimalna w Polsce to ok. 400 euro. To kilka razy mniej niż w krajach starej Unii
Na ponad 1400 euro mogą liczyć zatrudnieni w Holandii, Irlandii i we Francji. Ponad 3,2 razy więcej musi dostać minimalnie w przeliczeniu na euro pracownik w Wielkiej Brytanii. Wyprzedzają Polskę również Słowenia, Hiszpania, Malta, Grecja i Portugalia. Z kolei Polska wyprzedza m.in. Chorwację, Słowację, Węgry, Estonię, Czechy, Litwę i Łotwę. Najniższe wynagrodzenie minimalne w UE otrzymują mieszkańcy Rumunii - 158 euro. Jest to zaledwie 40 proc. płacy minimalnej obowiązującej w Polsce.
Od 2015 r. płacę minimalną zamierzają wprowadzić Niemcy. Stawkę ustalono na poziomie ok. 8,50 euro za godzinę, czyli ok. 35 zł. To oznacza, że za Odrą będzie ponad 3,5 razy wyższa.
Szacunki Ministerstwa Finansów mówią, że w 2011 r. płacę minimalną pobierało w Polsce ok. 650 tys. osób.