Płaca minimalna w górę w 2020. Propozycja rządu
Poznaliśmy propozycję rządu dotyczącą wysokości płacy minimalnej w 2020 roku. Zgodnie z zapowiedzią minister Elżbiety Rafalskiej płaca minimalna ma wzrosnąć o 200 złotych. Co to oznacza?
- płaca minimalna w 2020 wyniesie 2450 złotych,
- minimalna stawka godzinowa w 2020 wyniesie 16 złotych brutto.
Obecnie wysokość płacy minimalnej to 2250 złotych brutto, co daje kwotę 1634 złotych na rękę. Minimalna stawka godzinowa to z kolei 14,70 zł.
Kierunkiem, w którym zmierzać chce resort Rafalskiej to płaca minimalna na poziomie połowy przeciętnego wynagrodzenia.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Piast świętował mistrzostwo na ulicach Gliwic
- Wojsko sprzedaje sprzęt. Co AMW ma w ofercie w maju 2019?
- Raport płac 2019: Kto dostaje najwięcej, kto najmniej
- Najbogatsi ludzie w Śląskiem. Rankingg Forbes 2019
Jak powiedziała szefowa MRPiPS, jeśli chcemy znaleźć pracownika, to musimy mu zapłacić. Nowa płaca minimalna na 2020 ma się przyczynić do dalszego spadku stopy bezrobocia.
Propozycja rządu trafi do konsultacji społecznych. Jeżeli natomiast propozycja MRPiPS zostanie przyjęta przez Radę Ministrów to płaca minimalna w 2020 wyniesie 2450 złotych.
Pracodawcy RP: Zaproponowana nowa płaca minimalna idzie za daleko
Nowa płaca minimalna zaproponowana przez MRPiPS na 2020 rok nie przypadła jednak do gusty Pracodawcom RP. Zdaniem organizacji płaca minimalna na poziomie 2450 złotych wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze, co może wpłynąć:
- negatywnie na konkurencyjność mniejszych firm,
- dotnie mniejsze firmy z regionów słabiej rozwiniętych.
Ponadto wzrost płacy minimalnej to także wzrost wysokości kar za przestępstwa karnoskarbowe. Zdaniem Pracodawców RP wiążę się to również z presją płacową.
Zobaczcie koniecznie
Wzrost płacy minimalnej powinien być naturalnym skutkiem podnoszenia wydajności pracy i rynkowej wartości produkowanych przez przedsiębiorstwa dóbr. Prognozowany wskaźnik produktywności w przyszłym roku ma wzrosnąć o 3,7 proc., a inflacja wyniesie 2,4 proc. Zatem wzrost płacy minimalnej nie powinien przekroczyć 6,1 proc., co oznacza, że powinna ona wynieść 2 387 zł - mówią Pracodawcy RP.
Tym samym postulują wprowadzenie takiej kwoty jako wysokości płacy minimalnej, gdyż w ich ocenie jest ona najbardziej optymalną opcją dla polskiej gospodarki.
Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach
Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
