Plaga żmij na Śląsku. Co zrobić, gdy żmija nas zaatakuje? Jad może być groźny WIDEO

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Plaga żmij na Śląsku. Co zrobić, gdy żmija nas zaatakuje? Jad może być groźny
Plaga żmij na Śląsku. Co zrobić, gdy żmija nas zaatakuje? Jad może być groźny Tomasz Sikora
Żmija zygzakowata to jedyna odmiana żmij występująca w naszym regionie. Ale w ostatnich tygodniach zauważono ich prawdziwy wysyp na Śląsku. Zważywszy na zbliżający się weekend ostrzegamy: zachowajcie ostrożność. Jej jad może być groźny.

W ciągu ostatnich kliku tygodni obserwuje się prawdziwy wysyp żmij zygzakowatych na Śląsku. Przed nami długi weekend, co oznacza, ze wielu z nas wybierze się w góry czy do lasów. A tam nietrudno o spotkanie żmij w wysokich trawach i w pobliżu drzew, więc warto zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą nam dzieci.

Żmija zygzakowata to jedyny rodzaj żmij występujących w naszym regionie. Jej jad nie jest specjalnie silny, ale zlekceważenie objawów po ugryzieniu przez węża może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Spokojnie, żmija rzadko atakuje, chyba że jest prowokowana. Zazwyczaj węże tego typu starają się uciekać przed człowiekiem.

PISALIŚMY:
Uwaga na żmije! Pojawiło się ich sporo, zwłaszcza na Jurze. Jakie są objawy ukąszenia żmii?

Co więc zrobić, by uniknąć ataku?
Najlepiej zachować dystans, nie zbliżać się, ani nie wykonywać gwałtownych ruchów. W żadnym przypadku niczym w węża nie rzucać, nie atakować. Należy powoli się wycofać, wtedy nic nie powinno nam grozić. Jeżeli jednak żmija zaatakuje i ukąsi: nie wolno wpaść w panikę. Strach powoduje bowiem wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie.

Jad żmij zygzakowatych nie jest silny, ale...
uszkadza układ nerwowy, powoduje martwicę tkanek, zmniejsza krzepliwość krwi. Może to prowadzić do wywołania takich objawów jak bóle głowy, nudności, duszność, biegunka czy zaburzenia świadomości. Jeśli takie objawy wystąpią - konieczna jest wizyta u lekarza. Pod żadnym pozorem nie wolno wysysać jadu, ani nacinać ran.

Aby spowolnić rozchodzenie się trucizny, można unieruchomić ukąszoną kończynę, dozwolone jest też obmycie rany zimną wodą. W prawie połowie przypadków ukąszenia żmij zygzakowatych są suche - co to oznacza? Nie dochodzi wówczas do wstrzyknięcia jadu. Lepiej jednak nie ryzykować i udać się do lekarza, by pokazać mu miejsce ugryzienia. Ten z kolei zdecyduje o ewentualnym podaniu surowicy, antytoksyny dla jadu, która jest skuteczna mniej więcej dobę od momentu ukąszenia.

Tragiczny karambol na S1 w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Plaga żmij na Śląsku. Co zrobić, gdy żmija nas zaatakuje? Jad może być groźny WIDEO - Dziennik Zachodni

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hahahahahaha
Zbadano te żmije ? Może to są już chińskie ?! hahahahahahahaha jak biedronki i wszystko.
L
Lyjo
Autor na ogródku widział? Jego rodzina? Prowadzą badania na całym Śląsku, a zwłaszcza na Jurze? Pytał się specjalistów? Śmierdzi mi to sfabrykowanym artykułem pisanym bez dbałości o formę...
L
Lyjo
Żmija zygzakowata to nie "odmiana" tylko "gatunek". Podstawowe informacje z poziomu szkoły podstawowej... Wstyd
r
rosebuster
Na Śląsk zjechała Beata Szydło z całą rodziną.
j
ja
Proszę podać miejsca gdzie tych gadów jest najwięcej
J
Jan
Jaka plaga. Żmija jest pożyteczna i chroniona prawnie
G
Gość
HAMO GHOReROLLE Z SOSnOWCA i SZKIELETCZANIE Z SCyzzzZOOrykCOWA
t
tomekznakzyki
Ugryzienie węża pewnie skończy się tragicznie. Surowicy nie mają ,to jak uratują człowieka, przecież u nas na zdrowie i życie się nie liczy.
Kiedy uchwalą uchwałę w sejmie pod tytułem "PRAWO JUNGLI"?
G
Gość
Tyle się mówi o ukąszeniach żmii.... ale surowicy brak w szpitalach!!! Objawy książkowe (utata przyt., wymioty,biegunka,nadmierna potliwość, opuchlizna) zastrzyki domięśniowe + obserwacja w szpitalu od kilku godzin..... jak to załatwić kiedy nie można liczyć na służbę zdrowia?
P
Powtórka z propagandy
Brzmi jak turystyczna propaganda hitlerowska: Bonerburg zamiast Ogrodzieńca i Bendsburg zamiast Będzina. Gdzie tu Śląsk, skoro zamki jurajskie wznosił król Kazimierz Wielki przeciwko Śląskowi i Czechom?
D
Do szyb niebieskich
Wtedy nic nikogo nie ukąsi (przynajmniej fizycznie).
z
zibi (gość)
i na dodatek kopa w ryj !!
P
Papay
A ciebie ty ciulu z kolana w jajca, poprawić z grzywy i na koniec kopnąć w rzić!
Ś
Ślonzok
Ciebie potraktować z buta deklu. Żmija, choć jadowita, to też element ekosystemu. Dzięki nim jest na przykład mniej gryzoni. No ale trzeba było uważać na lekcjach biologii.
:) :) :)
Zwłaszcza na Jurze? Na tej śląskiej Jurze? Z tymi pięknymi śląskimi zamkami na Śląskim Szlaku Śląskich Orlich Gniazd?
Wróć na i.pl Portal i.pl