Płatność dla małych gospodarstw zamiast dopłat bezpośrednich. Minął czas na złożenie oświadczenia. Ilu było chętnych?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność dla małych gospodarstw?
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność dla małych gospodarstw? pixabay.com/jarmoluk
Płatności bezpośrednie to jedna z podstawowych form wsparcia dla rolników. Zgodnie z zapowiedziami, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła ułatwienie dla gospodarzy, którzy posiadają małe gospodarstwa o powierzchni do 5 ha. Na czym ono polega? Czy wniosek o płatność zastępującą dopłaty bezpośrednie opłaca się? Sprawdzamy.

Spis treści

W zakończonym 31 sierpnia naborze o płatność dla małych gospodarstw złożono 196 597 oświadczeń. Najwięcej w województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim oraz mazowieckim. Najmniej chętnych było z kolei w województwach: zachodniopomorskim, opolskim oraz lubuskim.

Płatność dla małych gospodarstw w pigułce

W ramach płatności dla małych gospodarstw rolnik może złożyć wniosek, na bazie którego wypłata zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie; zalicza się do nich podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, płatności produkcyjne oraz ekoschematy.

Jak informuje ARiMR, jeśli rolnik, który stara się o płatność dla małych gospodarstw, we wniosku za bieżący rok ubiegał się też o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, wtedy poza wsparciem na powierzchnię gospodarstwa, otrzyma też pieniądze z pozostałych płatności.

Kto może ubiegać się o płatność dla małych gospodarstw? Oto stawka

W praktyce więc część dopłat może zostać zachowana, płatność dla małych gospodarstw zastępuje wybrane i wspomniane wyżej programy. Wysokość obliczana jest jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności do 1 ha.

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi równowartość kwoty 225 euro/ha, przypomina Agencja.

W przeliczaniu na naszą walutę będzie to nieco ponad 995 zł.

Resort rolnictwa wskazuje, że wniosek o zastąpienie wnioskowanych płatności bezpośrednich płatnością dla małych gospodarstw przysługuje rolnikom:

  • posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha UR;
  • którzy już złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na 2023 r. (na podstawie dotychczasowych przepisów)
  • i tylko jeżeli uzyskali ww. płatności w poprzednim roku (lub są następcami prawnymi takich rolników).

Rolnicy mogą też skorzystać z kalkulatora Centrum Doradztwa Rolniczego, gdzie można obliczyć, co jest bardziej opłacalne. Więcej: Kalkulator CDR

Do kiedy należy składać oświadczenie o zamianie płatności?

Beneficjenci mogli skorzystać z takiego rozwiązania do 31 sierpnia 2023 roku. Wnioski składano za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus w formie skanu oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Wzór dostępny jest na stronie ARiMR. Osoby, które dostarczyły dokumenty w innej formie, np. mailem lub w wersji papierowej, przed zakończeniem naboru powinny były też złożyć wniosek przez aplikację.

Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw może zostać złożone w terminie do dnia 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Termin złożenia żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw oraz termin jego wycofania nie podlegają przywróceniu, zaznaczono w komunikacie.

Źródło: ARiMR

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl