Spis treści
Jeśli banki po raz kolejny prześpią okazję, by wyemitować wyżej oprocentowane lokaty, to utrzymane przez Ministra Finansów oprocentowanie z marca wystarczy, by przysłowiowy Kowalski znów pożyczył sporo pieniędzy swojemu państwu. Niemniej, ostatnie dni marca będą raczej okazją dla tych, którzy wcześniej kupili obligacje skarbowe indeksowane inflacją, a teraz muszą się wstrzelić w najlepszy moment ich zamiany, by nie stracić z powodu słabnącej presji inflacyjnej.
Zamiana obligacji już w marcu. Dlaczego warto to zrobić?
Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów zauważa, że w swoich planach oszczędzania warto wziąć pod uwagę, to aby zgromadzone środki pracowały nieustannie. Co ma na myśli? –Oszczędnościowe obligacje skarbowe dają taką możliwość, poprzez opcję zamiany „starych” – wykupywanych obligacji, na instrumenty, które są oferowane w ramach nowej emisji. Jedną z korzyści zamiany (obligacji) jest możliwość wydłużenia czasu oszczędzania, gdyż dzień wykupu starych, zapadających obligacji, jest jednocześnie dniem zakupu nowych. W tym przypadku nie tracimy zatem ani jednego dnia pracy naszych oszczędności – wyjaśnia urzędnik.
– Należy jednak pamiętać, aby dyspozycję zamiany złożyć najpóźniej trzy dni robocze przed dniem wykupu swoich zapadających obligacji. Można to zrobić przez internet, telefon lub w oddziałach banków – agentów emisji. Co ważne, złożenie dyspozycji zamiany nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Zamiast tego mamy dodatkowy zysk w postaci tzw. dyskonta, gdyż kupując nowe obligacje poprzez zamianę, płacimy za nie niższą cenę – tłumaczy w komunikacje MF Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Nabycie obligacji detalicznych poprzez zamianę jest wygodne, wymaga tylko i wyłącznie złożenia w terminie stosownej dyspozycji, by nasze zgromadzone oszczędności zarabiały bez żadnej przerwy – dodaje urzędnik. Nowe obligacje można nabywać drogą zamiany już od 26 marca.
Jakie jest oprocentowanie kwietniowych obligacji Skarbu Państwa?
W kwietniu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych – podobnie jak miesiąc wcześniej – wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio na poziomie: 6,55 proc. – czteroletnie oraz 6,80 proc. – dziesięcioletnie.
Obligacje skarbowe dla beneficjentów 800 plus na kwiecień
Warto też pamiętać o wysoko oprocentowanych obligacjach rodzinnych, które wydają się najkorzystniejszą opcją dla osób, które mają dzieci. Obligacje sześcioletnie rodzinne i dwunastoletnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.
Jak i gdzie można kupić obligacje Skarbu Państwa?
Osoby pragnące nabyć papiery wartościowe Skarbu Państwa mogą to zrobić w sposób tradycyjny w jednym z Punktów Usług Maklerskich bądź w Punkcie Obsługi Klienta Biura Maklerskiego należących do banków nazywanych „agentami emisji”; czyli tymi, które podpisały z Ministrem Finansów stosowne umowy.
Obecnie „agentami emisji” są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. i tylko za ich pośrednictwem spośród wszystkich banków można nabyć oszczędnościowe obligacje skarbowe.
Obligacje można też nabyć przez internet lub przez telefon?
- obligacjeskarbowe.pl
- www.zakup.obligacjeskarbowe.pl,
- www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl,
- drogą telefoniczną w banku PKO BP, pod nr: 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55,
- www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe,
- drogą telefoniczną w Banku Pekao S.A., pod numerem: 22 591 22 00,
- używając aplikacji mobilnej PeoPay.