Podwyżki prądu dla przedsiębiorstw nie ustają. Wiemy jak obniżyć koszty energii

Materiał partnera zewnętrznego FreeEn
W ostatnich miesiącach przedsiębiorcy muszą zmagać się ze wzrostem cen energii. - Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Skutki tej drożyzny można jednak skutecznie ograniczyć – twierdzi Mirosław Tworek, prezes FreeEn i specjalista branży energetycznej.

W 2019 roku rząd zamroził w Polsce ceny energii dla gospodarstw domowych. Niestety, na takie wsparcie nie mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy mocno odczuli wzrost kosztów działalności z powodu na przykład cen prądu.

– Według naszych obserwacji energia poszła o ok. 70-80 proc. w górę. Dla wielu firm jest to przepaść. Jeżeli, ktoś płacił 3 tys. zł miesięcznie, to podwyżka jest odczuwalna. Ale co z zakładami, które płaciły na przykład milion złotych miesięcznie? To są gigantyczne pieniądze – mówi Mirosław Tworek.

Jego zdaniem, przedsiębiorcy już teraz powinni skupić się na efektywniejszym wykorzystywaniu energii i dopasowaniu jej do własnych potrzeb – to tam mają kryć się potencjalne oszczędności.

Liczy się efektywność energetyczna

Aby wyjść temu zapotrzebowaniu naprzeciw, zielonogórska firma FreeEn stworzyło cały system informatyczny oparty o aplikacje, dzięki którym klienci wiedzą wszystko o zużyciu mediów (energii, gazu, ciepła czy wody) w swoich przedsiębiorstwach oraz zakładach przemysłowych.

Wdrożenie platformy informatycznej od FreeEn pozwala na 100 proc. kontrolę procesu zakupu oraz konsumpcji mediów i jest zdecydowanym wsparciem całego systemu zarządzania. Co najważniejsze jest to również pierwszy krok do zakontraktowania taniej energii.

[video][video]1219[/video][/video]

- Zawsze powtarzam, że aby móc oszczędzać trzeba wiedzieć, jak i gdzie zużywamy naszą energię i środki. Dopiero posiadając pełen obraz sytuacji, kiedy wiemy, ile w wytwarzanym produkcie jest kosztów wody czy też prądu, można zacząć myśleć jak zmniejszyć wydatki i podnieść wydajność – przekonuje prezes Tworek.

– Jeśli nie chcemy przepłacać, to musimy zadbać o naszą efektywność energetyczną, czyli o odpowiedni stosunek ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do ilości energii zużywanej (lub prognozowanego zużycia). Do tego potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi, które w wiarygodny sposób będą zbierały informacje. I właśnie taki system oferuje FreeEn. Jest on bardzo prosty w obsłudze, wszystkie dane czy też odpowiednie komunikaty możemy odczytać z poziomu smartfona przy pomocy aplikacji – tłumaczy Mirosław Tworek.

Blackout oraz stopnie zasilania

Twórcy systemu FreeEn wskazują, że pozwala on w prosty sposób zracjonalizować procesy produkcyjne w firmie, dokonywać zakupu energii oraz innych mediów w sposób optymalny.

Co więcej narzędzie całkowicie eliminuje zagrożenia związane z występowaniem tzw. blackuot’u energetycznego, kiedy to przeciążymy naszą sieć energetyczną. Jak wskazują specjaliści, to może doprowadzić do całkowitego zatrzymania produkcji a w konsekwencji do dużych kosztów.

- W razie zbliżania się do limitów zakontraktowanej mocy system będzie wysyłał do nas odpowiednie komunikaty. Dzięki temu będziemy z wyprzedzeniem wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby nie zapłacić kary za przekroczenie zamówionej mocy. Będziemy mogli również bezpiecznie funkcjonować w sytuacji ogłoszenia tzw. blackout’u, czyli nakazu dostosowania poziomu mocy do stopni zasilania – twierdzi Andrzej Kondratowicz, wiceprezes ds. handlowych FreeEn. – Taka sytuacja może wystąpić, gdy na rynku jest deficyt energii. Przykład tego mieliśmy w Polsce w 2016 roku. Są firmy, które do dziś ponoszą tego konsekwencje…

DSR, czyli odsprzedaż mocy!

Warto wiedzieć, że od pewnego czasu w Polsce działa usługa DSR (z ang. Demand Side Response), dzięki której firmy mogą usprawnić swoje relacje z dostawcami energii. Jest to tzw. odsprzedaż mocy, która stanowi atrakcyjne rozwiązanie na poprawę rachunku ekonomicznego pod warunkiem, że posiadamy potencjał do redukcji mocy na żądanie i możliwość skalkulowania opłacalności usługi. Na czym dokładnie to polega?

- W ramach usługi DSR przedsiębiorstwa oraz operatorzy energii znajdują się w stałym, zdalnym kontakcie. Dostawca śledzi pobór mocy firmy oraz zapotrzebowanie całej sieci. Jeśli zobaczy, że w całej sieci zaczyna brakować energii, ale nasze przedsiębiorstwo wykorzystuje tylko część z tego, co zakontraktowaliśmy, to może poprosić nas o zwolnienie tej mocy na określony czas. Jeśli się na to zgodzimy, to przełoży się to na konkretne oszczędności.

Dzięki temu wygrywają wszyscy, my bo zarabiamy na odsprzedaży, dostawca, bo nie ma problemów z energią i inne firmy, bowiem nie zabrakło im prądu – tłumaczy Mirosław Tworek.

Aby jednak DSR mógł działać w praktyce, potrzebna jest platforma, dzięki której będzie można zbierać wiarygodne dane zużycia energii oraz komunikować się z operatorem. FreeEn oferuje taką platformę.

– Dzięki niej można z dostawcą energii podpisać umowę na usługi w ramach DSR. Co więcej, w trakcie negocjacji zyskujemy atut w kwestii dokładnych pomiarów, co może się przełożyć na atrakcyjniejszą cenę umowy. Albo w przypadku pewnych awarii możemy łatwo potwierdzić, że operator nie wywiązał się z kontraktu i zażądać reklamacji – twierdzi wiceprezes Kondratowicz.

System FreeEn wpisują się w pojęcie Industry 4.0

Przedstawiciele zielonogórskiej firmy są przekonani, że ich narzędzia i technologiczne rozwiązania wpisują się w pojęcie Industry 4.0. – Mówimy tutaj o czwartej rewolucji przemysłowej. Industry 4.0 integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny czy roboty z internetem i technologiami informacyjnymi – podkreśla Mirosław Tworek. – Dzięki temu mamy całkowitą kontrolę nad naszym przedsiębiorstwem, a co więcej posiadamy szereg danych do szybkiego podniesienia wydajności. Jeśli nie chcemy zostać w tyle, jeśli chcemy wziąć udział w rewolucji technologicznej, która rozpoczęła się na naszych oczach i w którą wpisuje się na przykład także 5G, to powinniśmy już teraz o tym myśleć. Nowoczesne podejście do zarządzania energią w przedsiębiorstwierównież wpisuje się w ten trend.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podwyżki prądu dla przedsiębiorstw nie ustają. Wiemy jak obniżyć koszty energii - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl