Ostatnie doniesienia pogodowe (z 30 kwietnia) mówią o ciepłej majówce. Środa 1 maja przyniesie nam dużo ciepła. Nie będzie tak upalnie jak dwa dni wcześniej, czy poprzedniego dnia, ale nie będzie powodów do narzekań. Termometry niemal w całym kraju pokażą ponad 20 st. C. Wysokie temperatury panowały będą 2 maja. Według obecnych wyliczeń modeli w majówkowy czwartek na południu kraju spodziewamy się nawet 26 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej na północy, jednak i tutaj temperatury zrobią się zdecydowanie wiosenne. Zaskakujące są prognozy temperatury na 3 maja. Na południu kraju w piątek (3 maja) temperatury mogą dotrzeć w okolice 30 stopni Celsjusza. Sobota i niedziela aż tak wysokich temperatur według obecnych prognoz nam nie przyniosą. Ale będzie ciepło i przyjemnie...Tylko w nielicznych rejonach Polski przelotny deszcz.
Pogoda na majówkę 2024. Czy będzie ciepło?
Pierwsze prognozy wskazywały, że Polacy będą mogli w pełni skorzystać z pięknego oraz ciepłego weekendu majówkowego. Od środy (1 maja) do niedzieli (5 maja) warunki pogodowe miały być doskonałe do rekreacji w plenerze. Temperatury miały przekroczyć 20 st. C. A w niektórych miastach spodziewano się lata z temp. 28 st. C.
Jaka pogoda na długi weekend majowy 2024
Późniejsze prognozy wskazywały, że wcale nie będzie tak kolorowo. Druga połowa kwietnia miała bowiem przynieść gwałtowne ochłodzenie. W drugiej połowie kwietnia słupki rtęci w nocy miały spaść poniżej zera, w w ciągu dnia wynieść kilka st. C.
Synoptycy wspominali o majówkowym chłodzie, opadach deszczu, a nawet burzach. Wynikało, że średnia maksymalna temperatura na przełomie kwietnia i maja ma wynieść od 11-12 st. C w górach i nad morzem do 14-16 st. C w pozostałych regionach kraju.
Ostatnie modele pogodowe (na 10 dni przed majówką) mówią jednak o upalnej aurze. Trzymamy kciuki, żeby nic już się nie zmieniło.
Tragiczne sceny w łódzkim parku. Piorun poraził w tym samym ...
Prognoza pogody na długi weekend majowy 1-5 maja 2024
Weekend majowy, czyli potocznie nazywana majówka, składa się z dwóch świąt. Międzynarodowe Święto Pracy, które obchodzimy 1 maja oraz Święto Konstytucji, które wypada 3 maja. Dni te są w naszym kraju dniami ustawowo wolnymi od pracy.
W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy odbyły się już w 1890 r. Po II Wojnie Światowej święto było obchodzone hucznie. Organizowane były wiece, pochody i spotkania, na których eksponowane były treści polityczne.
Natomiast święto 3 Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 r. Sejm Ustawodawczy uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja za święto narodowe 29 kwietnia 1919 r. Komunistyczne władze po skończonej wojnie zastąpiły święto 3 Maja obchodami święta 1 Maja. W 1951 r. święto zostało całkowicie zniesione. Święto narodowe 3 maja zostało przywrócone dopiero w 1990 r.
