Spis treści

Pogrzeb Ernesta Brylla. Kim był w młodości?
Ernest Bryll w czasie II wojny światowej należał do Zawiszaków, czyli do najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie konspirował w podziemnym skautingu. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Został dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą. W latach 1991-1995 był ambasadorem RP w Irlandii.
W 1958 roku zadebiutował jako poeta. Napisał wówczas „Wigilie wariata". W swoim życiu opublikował prawie 40 tomów wierszy, z czego najbardziej znane to "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent". Bryll był także autorem wystawianych sztuk dramatycznych, takich jak "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik".
Ernest Bryll nie żyje. Pisał dla największych artystów w Polsce
Był autorem tekstów piosenek takich artystów jak: Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys, Jerzy Połomski, Skaldowie, 2 plus 1 czy Myslovitz. Ernest Bryll został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji "Mazowsze" (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009). W 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Prezydent Duda w liście o Erneście Bryllu
Ernest Bryll zmarł 16 marca 2024 roku w wieku 89 lat. Podczas pogrzebu odczytano list od Andrzeja Dudy. Prezydent napisał:
Ernest Bryll swoimi utworami towarzyszył Polakom na ścieżkach codziennego życia i w marszu do upragnionej wolności. Był wrażliwym badaczem duszy polskiej. Serdecznym wspomnieniem i modlitwą żegnamy dzisiaj artystę, który swoimi utworami towarzyszył Polakom na ścieżkach codziennego życia i w marszu do upragnionej wolności. Był wybitnym poetą, tłumaczem, krytykiem, dziennikarzem, wrażliwym badaczem duszy polskiej. Wzniósł sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. Są nim strofy, które zapadły w pamięć czytelników — wiersze, teksty piosenek, libretta widowisk muzycznych, oratoria, dramaty i publikacje prozatorskie, a także wspaniałe przekłady z języka angielskiego, irlandzkiego, jidysz i czeskiego. Wśród moralnych i intelektualnych meandrów naszej historii i kultury powojennej Ernest Bryll niósł przekaz na wskroś polski – tak brzmi fragment listu od prezydenta, który został przeczytany przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciecha Kolarskiego.
Ernest Bryll spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej.
dś
Źródło: