Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej. Dziennikarka i pisarka spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Joanna Postrzednik
Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej
Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej fot. Szymon Starnawski
W czwartek 26 maja 2022 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbył się pogrzeb Maryny Miklaszewskiej. Dziennikarka i pisarka zmarła 11 maja 2022 w wieku 75 lat. Wśród żegnających artystkę byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński i minister kultury Piotr Gliński.

Ostatnie pożegnanie Maryny Miklaszewskiej

Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej odbył się w czwartek 26 maja 2022 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Został poprzedzony mszą pogrzebową o godz. 13:00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pw. Bł. Edwarda Detkensa przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej zmarła 11 maja 2022 w wieku 75 lat.

Maryna Miklaszewska wraz z Magdaleną Mertą współprowadziła audycję historyczną "Polki", emitowaną co sobotę o godzinie 8.05 na antenie Polskiego Radia 24. Także w przeszłości Maryna Miklaszewska była związana z Polskim Radiem. W latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracował z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych.

Jest autorką powieści kryminalnej Portret pamięciowy i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji Hrabia nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu Metro[11], za co w 1992 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę Strajk: pierwszy – i jak dotąd jedyny – musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść Wojtek z armii Andersa, opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa – od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. Wojtek z armii Andersa doczekał się 2 wydań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl