Spis treści
Pogrzeb państwowy ofiar zbrodni hitlerowskich w Chojnicach to efekt trzyletniego śledztwa. Było prowadzone przez zespół naukowców kierowanych przez dr. Dawida Kobiałkę, prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku z udziałem interdyscyplinarnego zespołu biegłych z zakresu archeologii, antropologii fizycznej oraz broni palnej i amunicji z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przeze te trzy lata zlokalizowano miejsca masowych egzekucji Polaków przeprowadzonych w styczniu 1945 roku pod Chojnicami nieopodal tzw. Doliny Śmierci na Polach Igielskich. To północna część miasta.
W zbiorowych mogiłach znaleziono przedmioty należące do ofiar, w tym spinki do mankietów męskich koszul, metalowego orzełka pochodzącego najprawdopodobniej z czapki leśnika, różaniec, medalik z wizerunkiem Matki Boskiej, krzyżyki z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, klucze od drzwi mieszkań, guziki, fragmenty odzieży, co potwierdza że pokrzywdzonymi były osoby cywilne. Zabezpieczono także łuski i pociski kal. 7, 62 mm i 9 mm, pochodzące od broni strzeleckiej typu Browning, Parabellum i Mauser, powszechnie używanej przez grupy operacyjne niemieckiej policji i służb bezpieczeństwa oraz jednostki paramilitarne Selbstschutzu.
W sumie, w ciągu trzech lat badań, odnaleziono szczątki około 700 ofiar. Zostaną pochowane na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Chojnicach w ogromnym sarkofagu w poniedziałek 2 września 2024 r.
Program pogrzebu państwowego w Chojnicach
- 31.08 – w godzinach wieczornych – wystawienie szczątków w Bazylice Mniejszej w Chojnicach
- 1.09 – godz. 20.00 koncert pieśni pogrzebowych w wykonaniu symfoników bydgoskich
- 2.09 - godz. 11.00 w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (Plac Kościelny Chojnice) odbędzie się msza święta pogrzebowa. Mszy świętej przewodniczyć będzie biskup pelpliński Ryszard Kasyna.
- 2.09 – ok. godz. 13.00 przemarsz konduktu żałobnego do przygotowanego przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN grobu, na cmentarzu ofiar przy ulicy Gdańskiej. W ceremonii pogrzebowej będzie uczestniczyć prezes IPN dr Karol Nawrocki.
- 2.09 – ok. godz. 14.00 złożenie szczątków do grobu
- Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice oraz na cmentarzu, przed budynkiem kościoła i ogrodzeniem cmentarza, ustawione zostaną telebimy. W ten sposób wszystkie zainteresowane osoby będą mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dodatkowo uroczystości będą transmitowane na kanale Youtube – mówi rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz.
Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, zarówno IPN, jak i władze Chojnic, zaprosiły około 350 gości. Nie ma jeszcze potwierdzenia czy przyjedzie prezydent Polski Andrzej Duda. Z kolei chojniczanie w pierwszy dzień rozpoczęcia roku szkolnego muszą pamiętać, że na ulicach Kościuszki, Sukienników i Gdańskiej będą ogromne utrudnienia w ruchu. Dzień wcześniej – 1 września 2024 r. - będą strefy z zakazem parkowania. Policjanci proszą o czytanie znaków i informacji oraz stosowanie się do poleceń.
Pogrzeb państwowy w Chojnicach – blokada ulic 2 września:
- ulica Gdańska od skrzyżowania z ulicą Świętopełka – zakaz wjazdu
- ulica Sukienników od świateł na Placu Niepodległości – zakaz wjazdu
- ulica Młyńska od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza – zakaz wjazdu
- ulica Gimnazjalna – zakaz wjazdu
- ulica Okrężna – ruch ograniczony – wjazd tylko do Placu Emsdetten
- ulica Swarożyca – ruch ograniczony
- ulica Wysoka – ruch ograniczony
Wystawa na Starym Rynku w Chojnicach
Pogrzeb ofiar zbrodni hitlerowskich zostanie poprzedzony wystawą „Archeologia Zbrodni – Niemieckie Zbrodnie w Chojnickiej Dolinie Śmierci”. Na Starym Rynku w Chojnicach 29 sierpnia 2024 r. o godzinie 14.30 ustawione zostaną 24 plansze. Ich autorami są dr Dawid Kobiałka, Tomasz Jankowski oraz Daniel Frymark. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni wojennych oraz przedstawienie wyników prac archeologicznych przeprowadzonych w chojnickiej Dolinie Śmierci.
Uroczystość jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Urzędem Miejskim w Chojnicach.
Planowany pogrzeb ofiar zbrodni hitlerowskich jest w Chojnicach drugim. Pierwszy odbył się w listopadzie 1945 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Dożynki w powiecie chojnickim. Tutaj będą się bawić nie tylko rolnicy
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki"codziennie.Obserwujdziennikbaltycki.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?