Rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz specjalne słowa powitania skierował do studentów-uchodźców. - Wydział Inżynierii Lądowej stworzył specjalnie dla Was możliwość studiowania w języku ukraińskim na kierunkach budownictwo i transport, byście byli gotowi do odbudowy swojego kraju, gdy przyjdzie na to czas. Stoimy wspólnie z Waszym narodem po stronie wartości cywilizowanego świata, świadomi wielkiej ceny, którą wasz kraj płaci za obronę wolności i bezpieczeństwa Europy - mówił.
Otwarcie bezpłatnych studiów w języku ukraińskim, które rozpoczęło na PK 98 młodych uchodźców z Ukrainy, jest jedną z wielu inicjatyw pomocowych uczelni. Od wybuchu wojny organizowała też zbiórki rzeczowe i finansowe, prowadziła kursy języka polskiego, gości w swoich obiektach uchodźców (w większości matki z dziećmi), umożliwia ukraińskim doktorantom kontynuację prac nad rozprawą doktorską, przyjęła do pracy kilkoro naukowców z objętego wojną kraju. Współpracuje też z firmami oraz organizacjami pozarządowymi przy programach stypendialnych dla najzdolniejszych ukraińskich studentów.
Podczas inauguracji nowego roku wybrzmiał na PK m.in. temat akademickich wynagrodzeń. Politechnika na podwyżki wynagrodzeń (o 4,4 proc. od 1 października) blisko dwóch tysięcy pracowników otrzymała z ministerstwa nauki nieco ponad 2,3 mln zł. - Władze uczelni zdecydowały, że poza obligatoryjną podwyżką pensja każdego pracownika Politechniki Krakowskiej zostanie podwyższona od tego miesiąca o dodatkowe 200 zł - ogłosił rektor. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, w przyszłym roku pensje na uczelniach mają wzrosnąć o ponad 7 procent.
- Mamy nadzieję na bardziej zbliżony do inflacyjnych realiów scenariusz w tej kwestii - zaznaczył prof. Andrzej Białkiewicz. Dodawał, że uczelnia chce też utrzymać szeroki pakiet wsparcia dla studentów - wysokie stypendia socjalne i za wyniki w nauce, specjalne nagrody finansowe dla studentów I roku, stypendia z własnego funduszu dla aktywnych naukowo studentów i doktorantów, granty na innowacyjne projekty realizowane w ramach kół naukowych i FutureLab-a.
W tym roku akademickim na ośmiu wydziałach Politechniki Krakowskiej i ponad 30 kierunkach studiów kształcić się będzie 14 tysięcy polskich i zagranicznych studentów i doktorantów, w tym 4,2 tys. nowo przyjętych na studia I i II stopnia. Pracują dla nich blisko 2 tysiące pracowników, w tym ponad 1,1 tys. nauczycieli akademickich. W rekrutacji na studia I stopnia największą popularnością cieszyły się tym razem takie kierunki jak: informatyka, informatyka stosowana, architektura, budownictwo, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna. O indeks PK walczyło ponad 15 tys. kandydatów.
Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?