Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM
30 maja senatu uniwersytetu przyjął dokument dotyczący polityki równościowej i antydyskryminacyjnej. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska zaznacza jednak, że do dokumentów zostały wprowadzone zmiany, o które postulowano podczas przeprowadzanych wcześniej konsultacji. Wśród nich m.in. zrezygnowano z możliwości składania anonimowych zgłoszeń do komisji.
- Celem dokumentu było i jest scalenie oraz uspójnienie dotychczasowych uregulowań obowiązujących na uniwersytecie. Jedyne zmiany, które zostały wprowadzone, to zakreślenie ram działalności rzecznika praw i wartości akademickich, a także stworzenie mechanizmu mediacji. Wszystkie pozostałe zapisy nie dotyczą uspójnienia tego, co dotąd na uniwersytecie się działo i dzieje
– mówi prof. Kaniewska.
Ponadto, dokument ten ma informować, w jaki sposób należy się zachowywać w momencie pojawienia się problemów i gdzie można szukać pomocy. Jak podkreśla prof. Kaniewska, temu właśnie mają służyć szkolenia antydyskryminacyjne:
- Chodzi o to, aby poinformować pracowników o ich prawach pracowniczych oraz mechanizmach monitorowania równości i zachowań antydyskryminacyjnych na całym uniwersytecie. Dotyczy to takich zjawisk jak mobbing, molestowanie, molestowanie seksualne oraz zachowania wynikające z nierównego traktowania, np. z powodu płci, rasy, religii, poglądów, pochodzenia etnicznego czy orientacji seksualnej
- tłumaczy.
Dokument wzbudził dotychczas liczne kontrowersje.
- Wiele kontrowersji wzbudził m.in. zapis o stosowaniu zaimków względem osób w trakcie tranzycji. Został on uszczegółowiony i wyraźnie wskazaliśmy, w którym momencie pracownik jest zobowiązany do szanowania decyzji studenta formalnie zgłaszającego zmianę imienia. Dodaliśmy też, że sankcjom będą podlegały jedynie zachowania umyślne i uporczywe
– podkreśla prof. Kaniewska.
Dodatkowa analiza prawna, której został poddany dokument, nie wykazała żadnych błędów legislacyjnych. Co więcej, w najbliższym czasie zostanie on ponownie, jak zapowiada rektorka UAM, przedstawiony Ministrowi Edukacji i Nauki Przemysławowi Czarnkowi.
Kontrowersyjna inwestycja pnie się w górę. Jak teraz wygląda...
P- odczas wcześniejszej korespondencji minister Czarnek wyrażał życzliwość wobec działań równościowych i antydyskryminacyjnych, ale prosił też, by dokument nie był dokumentem antagonizującym. Osobiście nie widzę w tym dokumencie żadnych elementów ideologicznej propagandy ani takich, które byłyby niezgodne z polskim i europejskim prawem - mówi.
Zapisy polityki równościowej i antydyskryminacyjnej wejdą w życie od nowego roku akademickiego, czyli 1 października 2022 roku. Szkolenia antydyskryminacyjne będą przygotowane zarówno dla pracowników, jak i studentów UAM.
TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...
