Polska branża mięsna kontra unijne plany ograniczenia produkcji. Otwarty sprzeciw wobec zmian

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Propozycje ograniczenia produkcji mięsa i promowania diety roślinnej wśród dzieci budzi sprzeciw branży mięsnej
Propozycje ograniczenia produkcji mięsa i promowania diety roślinnej wśród dzieci budzi sprzeciw branży mięsnej Pixabay
Polska branża mięsna wyraziła swój zdecydowany sprzeciw wobec planów Komisji Europejskiej, które mogą zachęcać do rezygnacji z hodowli zwierząt i promować dietę roślinną wśród najmłodszych. W liście otwartym skierowanym do ministra rolnictwa, przedstawiciele sektora mięsnego podkreślają, że proponowane zmiany mogą mieć katastrofalne skutki dla całego sektora rolno-spożywczego w Polsce.

Spis treści

Kontrowersyjne propozycje KE

Komisja Europejska, w ramach dialogu strategicznego, przedstawiła raport, który ma być podstawą do tworzenia Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Dokument zawiera propozycje ograniczenia produkcji mięsa i promowania diety roślinnej wśród dzieci, co spotkało się z ostrym sprzeciwem polskiej branży mięsnej. W liście do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, podpisanym przez czołowe organizacje branżowe, wyrażono obawy o przyszłość polskiego rolnictwa.

Propozycje zawarte w raporcie KE obejmują również wprowadzenie systemu handlu emisjami w rolnictwie oraz promowanie systemu Nutriscore, mającego na celu ocenę wartości żywieniowej produktów. Zdaniem branży, raport opiera się na nierealistycznych propozycjach i nie jest rzetelnym dokumentem naukowym.

Zaniepokojenie branży mięsnej

Przedstawiciele polskiej branży mięsnej, w tym prezes UPEMI Wiesław Różański, podkreślają, że przedstawione przez KE propozycje nie są korzystne dla polskich rolników. Dokument, choć nie jest aktem legislacyjnym, wyznacza niepokojące kierunki zmian, które mogą mieć miejsce w najbliższych latach w Unii Europejskiej.

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, pandemie czy konflikty zbrojne, silny sektor rolniczy staje się kluczowym elementem bezpieczeństwa kraju. Wobec tego, propozycje zawarte w raporcie, powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz działaniami, które wpłyną na zahamowanie przyszłych praktyk i rozwiązań wskazanych w dokumencie Komisji Europejskiej w nadchodzących latach- podkreślono w liście.

Przyszłość polskiego rolnictwa w UE

Branża mięsna ostrzega, że kontynuowanie polityki proponowanej przez KE może przekształcić europejskie rolnictwo w „ekologiczny skansen”, niezdolny do konkurowania na rynkach międzynarodowych. Taka sytuacja miałaby negatywne konsekwencje nie tylko dla sektora rolniczego, ale również dla bezpieczeństwa żywnościowego i ekonomicznego Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

W obliczu tych wyzwań, polska branża mięsna apeluje o zdecydowane działania ze strony polskiego rządu i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oczekuje się, że sprzeciw wobec kontrowersyjnych propozycji KE zostanie wyrażony na forum unijnym, aby zapewnić ochronę interesów polskich rolników i całego sektora rolno-spożywczego w nadchodzących latach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl