Polska delegacja jest już w Wilnie. Prezydent Duda wskazał najważniejsze tematy szczytu NATO

Marcin Koziestański
Wideo
od 16 lat
Sojusznicy NATO osiągnęli w poniedziałek porozumienie w sprawie nowych planów obronnych odpowiadających na zagrożenie rosyjskim atakiem - podała agencja Reutera. Tymczasem polska delegacja dotarła właśnie do Wilna, gdzie odbędzie się szczyt NATO.
Porozumienie uzgodniono po pokonaniu tureckiej blokady dzień przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem.
Porozumienie uzgodniono po pokonaniu tureckiej blokady dzień przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem. fot. EPA/FILIP SINGER / POOL

Porozumienie ws. planów obrony

Porozumienie uzgodniono po pokonaniu tureckiej blokady dzień przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem NATO w Wilnie.

Stoltenberg zapowiedział w piątek przedstawienie "trzech nowych, regionalnych planów obrony", aby przeciwstawić się "dwóm największym zagrożeniom dla naszego Sojuszu: Rosji i terroryzmowi". Pierwszy z tych planów dotyczy północy - Oceanu Atlantyckiego i Arktyki Europejskiej, drugi - centrum, czyli regionu bałtyckiego i Europy środkowej, a trzeci - południa, czyli Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

Nowe plany o wiele bardziej szczegółowo określają, w jaki sposób kraje bałtyckie będą bronione w przypadku rosyjskiego ataku - podała agencja BNS. Poprzednia koncepcja zakładała, że jeśli Rosjanie zaatakują, państwa bałtyckie będą musiały wytrzymać atak, dopóki sojusznicy nie przyjdą im z pomocą. Zgodnie z nowymi planami Sojusz byłby gotowy do natychmiastowej odpowiedzi.

Plan zakłada też przydzielenie więcej żołnierzy pod bezpośrednią kontrolę najwyższego dowództwa wojskowego NATO, co zmniejszyłoby ryzyko opóźnień w decyzjach politycznych dotyczących alokacji wojsk - wyjaśniła BNS.

Prezydent Duda o najważniejszych tematach szczytu

"To bardzo ważny, drugi szczyt NATO w czasie toczącej się wojny na Ukrainie, po szczycie, który w zeszłym roku był w Madrycie. Mam nadzieję, że będzie to szczyt decyzyjny w wielu punktach" - mówił prezydent Andrzej Duda na briefingu przed odlotem do Wilna.

Jak zaznaczył, w Wilnie będą omawiane wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. "Poczynając od kwestii wzmocnienia obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu i przekształcenia batalionowych grup bojowych, z którymi mamy do czynienia, w brygadowe grupy bojowe (...). Mamy nadzieję, że zostanie to potwierdzone wykonawczo na szczycie w Wilnie" - podkreślił.

Jak zaznaczył prezydent Duda, w Wilnie będą omawiane wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa.
Jak zaznaczył prezydent Duda, w Wilnie będą omawiane wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. fot. PAP/Leszek Szymański

"Tworzymy ogólne wzmocnienie na wypadek jakiegokolwiek zagrożenia dla wschodniej flanki. (...) Wiadomo, że to zagrożenie jest w tej chwili przez NATO zdefiniowane jasno i wyraźnie jako zagrożenie rosyjskie, więc gdyby doszło do takiego zagrożenia każde państwo natowskie ma zadanie wskazać konkretne jednostki, które wtedy będą relokowane. W sumie ma to być 300 tys. żołnierzy, którzy zasilą wschodnią flankę, gdyby doszło do ataku" - mówił prezydent Duda.

Ponadto poinformował, że w Wilnie będzie podnoszona także kwestia rozbudowy rurociągów natowskich. "One kończą się w RFN, to są pozostałości tego, co zbudowano w okresie zimnej wojny. Chcielibyśmy, by - po ponad 20 latach naszej obecności w NATO - Sojusz podjął wreszcie decyzję, że sfinansuje ich rozbudowę tak, aby sięgnęły tutaj, na wschodnią flankę NATO" - mówił Duda, który wraz z całą delegacją dotarł już do Wilna.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łowca trolli
10 lipca, 21:07, Hans von Schwinke:

"prezydent" du(p)a JEST TAM ZBYTECZNY.

troll

ł
łowca trolli
10 lipca, 21:07, Hans von Schwinke:

"prezydent" du(p)a JEST TAM ZBYTECZNY.

troll

H
Hans von Schwinke
"prezydent" du(p)a JEST TAM ZBYTECZNY.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl