Spis treści
Polska prezydencja w Radzie UE. Priorytety Ministerstwa Finansów
– Polska prezydencja przypada na szczególny czas – mamy relatywnie nowy Parlament Europejski, nową Komisję Europejską, która zaczęła pracę 2 tygodnie temu i będzie nowa administracja amerykańska. Do tego sytuacja polityczna w dwóch największych krajach UE – czyli Niemczech i Francji – nie jest stabilna – powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
Minister przedstawił priorytety resortu finansów na rozpoczynającą się od 1 stycznia polską prezydencję.
– Będziemy dyskutować o zwiększeniu wysiłku obronnego na poziomie Unii Europejskiej, zwiększeniu zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego, rozwoju technologicznego oraz innowacyjności. To niezwykle istotne, abyśmy budowali silny europejski przemysł obronny, bazujący na najnowocześniejszych technologiach – powiedział Domański.
Na co stawia Ministerstwo Finansów?
Dodał, że kolejnym priorytetem będą działania zmierzające w kierunku przywrócenia konkurencyjności unijnej gospodarki, która potrzebuje bardzo wyraźnego przyspieszenia, co będzie możliwe dzięki uproszczeniu przepisów i deregulacji.
– Europejska gospodarka potrzebuje uproszczenia regulacyjnego dla firm i przedsiębiorstw. Będziemy działać, aby regulacji obciążających firmy było mniej – zapowiedział Domański.
– Drugim kluczowym dla konkurencyjności obszarem są ceny energii. Stanowią one jedną z głównych przeszkód dla europejskich firm w budowaniu ich pozycji konkurencyjnej. Już na styczniowym posiedzeniu Ecofinu będziemy dyskutować o narzędziach, za pomocą których można obniżać ceny energii dla firm w średnim i długim horyzoncie – dodał.
Dyskusja nad projektem ETS2
Powiedział też, że już trwa dyskusja nad ETS2, czyli systemem zapłaty za emisję CO2 w przypadku takich branż jak transport czy budownictwo.
– Przedstawiłem nasze zastrzeżenia, stoimy na stanowisku, że nie jest to dobrze przemyślana regulacja i że należy się zastanowić nad tym, czy Europa potrzebuje takich rozwiązań – dodał.
Wśród obszarów, mających wpływ na konkurencyjność firm europejskich minister Domański wskazał także kwestię poprawy dostępu unijnych firm do kapitału, gdyż dostęp do finansowania stanowi jedną z przeszkód w rozwoju wielu europejskich firm - wskazał.
– Będziemy również dyskutować na temat reformy kodeksu celnego Unii Europejskiej. Wiemy, że chociażby liczba paczek, które trafiają do państw Unii Europejskiej, rośnie lawinowo. Potrzebujemy reformy, potrzebujemy uszczelnienia naszych granic po to, aby europejskie firmy mogły konkurować na równych i na sprawiedliwych zasadach – powiedział szef resortu finansów.
Jako ostatni priorytet minister Domański wymienił stabilne wsparcie dla Ukrainy i pracę nad 15. i 16. pakietem sankcji wobec Rosji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: