Spis treści
Polska prezydencja 2025. Adam Bodnar o priorytetach Ministerstwa Sprawiedliwości
1 stycznia 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Szef MS Adam Bodnar na czwartkowej konferencji prasowej przedstawił priorytety polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
Wśród najważniejszych celów wymienił prawa, wsparcie i ochronę ofiar przestępstw, wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, zwalczanie wykorzystywania dzieci w celach seksualnych, cyfryzację wymiaru sprawiedliwości, odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie w Ukrainie, zapobieganie przemytowi migrantów oraz sprawy dotyczące prawa prywatnego, w tym harmonizację wybranych aspektów prawa upadłościowego.
– Polska prezydencja będzie charakteryzowała się przywiązaniem do wartości – podkreślił w czwartek Bodnar podczas konferencji prasowej w Warszawie, przypominając, że głównym hasłem prezydencji jest bezpieczeństwo.
– To bezpieczeństwo powinniśmy rozumieć szeroko - w kontekście bezpieczeństwa zewnętrznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa żywnościowego, ale także w kontekście bezpieczeństwa prawnego – dodał Bodnar, deklarując, że za sprawy bezpieczeństwa prawnego odpowiadać będzie podległy mu resort.
Jakie będą priorytety polskiej prezydencji?
Minister wskazał, że jednym z głównych priorytetów będzie temat praw, wsparcia oraz ochrony ofiar przestępstw. Jak zauważył, w UE jest już dość zaawansowany proces legislacyjny dotyczący przyjęcia dyrektywy, która będzie określała minimalne reguły wsparcia dla ofiar przestępstw.
– Jest duża szansa, jest nasza nadzieja, że do końca naszej prezydencji doprowadzimy do przyjęcia dyrektywy w sprawie wsparcia dla ofiar przestępstw – oświadczył minister.
Podkreślił też, że rolą Polski w tej sprawie będzie doprowadzenie do uzgodnienia stanowisk w Radzie UE, a następnie Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Dyrektorka Departamentu Prawa Europejskiego MS Małgorzata Pawelec, która jest odpowiedzialna za przygotowanie ministerstwa do prezydencji, przypomniała także o dyrektywie dotyczącej zwalczania korupcji, która również ma zostać wprowadzona.
– To niezwykle ważny projekt aktu prawnego, dlatego że korupcja, która szerzy się wśród urzędników, wśród wysoko postawionych polityków, zagraża postrzeganiu państwa jako państwa bezpiecznego – zaznaczyła.
Co będzie robić Ministerstwo Sprawiedliwości?
Kolejnym priorytetem, na który wskazał Bodnar, będzie rola społeczeństwa obywatelskiego w zakresie ochrony zasad rządów prawa. Szef MS wyjaśnił, że w tej sprawie planowana jest specjalna konferencja w dniach 22-23 kwietnia, podczas której będą omówione m.in. doświadczenia z ostatnich lat w Polsce, gdy organizacje pozarządowe, w tym organizacje sędziowskie, prokuratorskie, adwokatura, samorząd radców prawnych, środowiska akademickie występowały w obronie rządów prawa.
– Mam nadzieję, że nasza dyskusja w tym kierunku posłuży do tego, żeby przyjąć tak zwane konkluzje Rady Unii Europejskiej, które właśnie będą poświęcone temu zagadnieniu – dodał.
Przypomniał przy tym o kwestii tzw. pozwów SLAPP, czyli bezpodstawnych powództw sądowych mających na celu nękanie i cenzurowanie osób ujawniających informacje w interesie publicznym, takich jak dziennikarze i aktywiści, którzy ujawniają afery m.in. korupcyjne, dotyczące środowiska lub związane z łamaniem praw człowieka.
Priorytetem dla MS będzie również zwalczanie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, jednak w tym przypadku – jak ocenił Bodnar – nie ma pewności, czy uda zakończyć się prace legislacyjne. Kolejnym priorytetem – jak zaznaczył minister – jest cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Kwestie rosyjskich zbrodni na Ukrainie
Szef MS zapowiedział też, że priorytetem będzie temat odpowiedzialności Rosji za zbrodnie na Ukrainie, który będzie poruszony 31 stycznia w Warszawie na nieformalnym spotkaniu ministrów sprawiedliwości państw UE. Podkreślił też, że główna rola Polski będzie polegała na aktywizowaniu rozmów państw członkowskich na ten temat.
– Tutaj w Europie, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Radzie Europy, bardzo dużo się dzieje, jeśli chodzi o ten temat, także się dzieje w naszej prokuraturze. Przypomnę, że nasi prokuratorzy współpracują z prokuraturą ukraińską, jeżeli chodzi o identyfikowanie i dokumentowanie zbrodni wojennych. Nasi prokuratorzy już do teraz przesłuchali ponad trzy tysiące świadków, którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej, i którzy byli świadkami różnych zbrodni wojennych – powiedział Bodnar.
Priorytetem MS będzie zwalczanie przemytu migrantów.
– Unia Europejska negocjuje przepisy, które mają ścigać i wymierzać sprawiedliwość organizatorom tego procederu. Chodzi o zorganizowane grupy przestępcze, które czerpią milionowe zyski, bazując na nieszczęściu ludzkim. Dane Europolu pokazują, że 90 proc. migrantów, czyli osób przekraczających granicę Unii nielegalnie, korzysta z pomocy przemytników, a za tym idą ogromne pieniądze –- zaznaczyła Pawelec.
Ostatnie dwa priorytety – jak podsumował Bodnar – dotyczą obszaru prawa prywatnego. To, jak mówił, harmonizacja prawa upadłościowego, które ma wpływ na konkurencyjność gospodarki unijnej, a także ochrona praw osób, np. dotycząca opieki medycznej, związana z ich przemieszczaniem się między krajami wspólnoty.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: