
Polski film z nagrodą. O czym opowiadają "Pisklaki"
Film „Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudy opowiada o trójce dzieci. Rozpoczyna ona naukę w szkole z internatem dzieci niewidomych i niedowidzących. Zosia, Oskar i Kinga, bo tak nazywają się główni bohaterowie filmu, są zmuszeni, aby wejść w dorosłość szybciej niż ich rówieśnicy. Film „Pisklęta” zdobył już wiele nagród. Film zwyciężył już na wielu festiwalach. Oto te wygrane:
Millennium Docs Against Gravity w 2022 roku (Nagrody Głównej Bydgoszcz ART.DOC. Award, Nagrody Głównej Sieci Kin Lokalnych i Studyjnych oraz Nagrody Specjalnej – Grand Prix – Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni), nagrodę Marco Zucchi Award na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagrody Specjalnej „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza na Festiwalu Mediów w 2022 roku.
W 2023 roku film zdobył nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), w kategorii Najlepsze Zdjęcia do filmu dokumentalnego zdobyli także autorzy zdjęć do „Pisklaków”, Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń. Dokument otrzymał też liczne nominacje, w tym nominację dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Orły w 2023 roku.

Za produkcję „Pisklaków” odpowiada Anna Bławut-Mazurkiewicz a Aura Films. Film powstał w koprodukcji z: Telewizją Polską, Luna Film, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Prix Italia. Co to za festiwal. Na jakich zasadach działa?
Prix Italia to międzynarodowy festiwal twórczości radiowej, telewizyjnej i internetowej, istnieje od 1948 roku. Jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych. Festiwal transmituje włoski publiczny nadawca RAI. TVP startuje w tym festiwalu od 1956 roku. W jury znajdowały się przedstawicielki Biura Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP: Karolina Socha-Kalinowska jako przewodnicząca jury w kategorii film dokumentalny (w sekcji Telewizja), w którym zasiadali również przedstawiciele takich stacji telewizyjnych jak FRANCE TELEVISIONS, NHK z Japonii, KBS z Korei, TVR z Rumunii, ANEM z Serbii, TRT z Turcji, UA: PBC z Ukrainy oraz Aleksandra Prokopiuk w kategorii fikcja (w sekcji Digital) wraz z przedstawicielami nadawców publicznych z Finlandii, Włoch, Norwegii, Hiszpanii i Turcji.
W 2023 roku zgłoszono do Prix Italia ponad 250 produkcji, udział wzięło ponad 80 nadawców z całego świata. Nagrody są podzielone na trzy sekcje Radio & Podcast, Telewizja i Projekty cyfrowe (Digital). W każdej sekcji produkcje są zgłaszane w trzech kategoriach, czyli muzyka, fabuła, dokument i reportaż w sekcji Radio i Podcast, sztuki performatywne, fabuła i dokument w sekcji Telewizja, a w Digital: fakty, fikcja i projekty interaktywne.
Źródło: TVP
rs