Uproszczony tryb prostego zgłoszenia budowy obowiązuje tylko dla małych (maksymalnie dwukondygnacyjnych) budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m².
Podstawowe korzyści są dwie. Po pierwsze, nie trzeba prowadzić dziennika budowy. Po drugie, nie ma obowiązku ustanowienia kierownika budowy. W założeniach ma to znacząco skrócić czas budowy i pozwolić na zaoszczędzenie kilku tysięcy złotych.
Budowę niewielkiego domu można rozpocząć od razu po doręczeniu zgłoszenia wraz z kompletem wymaganych załączników. Właściwy miejscowo organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma w tym przypadku prawa do wniesienia sprzeciwu, który wstrzymałby budowę.
Do zgłoszenia należy obowiązkowo dołączyć:
- oświadczenie o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
- oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialność za kierowanie budową (w przypadku braku kierownika budowy);
- oświadczenie o tym, że dokumentacja jest kompletna.
Budowany bez pozwolenia dom o powierzchni zabudowy do 70 m² musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Jeśli działka, na której planujemy wybudować taki dom, nie jest objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - wówczas musimy uzyskać tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy (czas oczekiwania do 21 dni). Wniosek o warunki zabudowy można złożyć online poprzez rządowy serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl.
